Aj vám už Uhorská choroba znepríjemnila Veľkú noc?

Aj vám už Uhorská choroba znepríjemnila Veľkú noc?

Nejdeme vás strašiť ani mystifikovať, no ak ste ešte o uhorskej chorobe, ochvate alebo čemeri nepočuli, tak ste tento stav už takmer so stopercentnou istotou zažili. Prečo sa táto nepríjemnosť objavuje najčastejšie v období sviatkov?

Veľká noc sa spája s množstvom tradícii a už tradične si počas týchto sviatkov vzdychnú aj všetci záchranári, ktorí vedia, že prichádza obdobie, netaktne povedané „zvážania žlčníkov“. V lepšom prípade však ide len o ochvat alebo čemer a príčina týchto ťažkostí je veľmi podobná.

V pravej ruke šunka, v ľavej klobáska

Vráťme sa však ešte na chvíľu k čemeru. Podľa historických záznamov je to „choroba“, ktorej príčinou je skazená, v nadmernom množstve alebo s veľkou chuťou skonzumovaná potrava. Predpokladáme, že v dobe chladničiek a potravín označených dátumom spotreby je konzumácia skazenej stravy skôr výnimkou, no pri čemeri počas sviatkov skôr platí, že neodhadneme množstvo alebo si po dlhom, 40 – dňovom pôste doprajeme tradičné slovenské sviatočné dobroty v množstvách, ktoré by slušne povedané položili aj koňa. Chápeme a rozumieme, ak nie ste striktný vegetarián a vegán, asi ťažko odoláte rozvoniavajúcim domácim údeninám a špecialitám z vajec, pri ktorých sa nešetrí maslom, majonézou, cibuľkou.

Uhorská choroba, čemer alebo ochvat, stav vznikajúci z prejedenia sa, sa prejavuje nevoľnosťou, malátnosťou a hmatateľnými opuchmi medzi lopatkami a na zápästí. Že ste to ešte nezažili? Možno ste si len neskúsili po kvalitnej „sviatočnej prejedačke“ postláčať predlaktia. Bolí?

Bratislavský mestský lekár Ján Teofil Windisch čemer, ktorý bol v 18. storočí považovaný za ochorenie aj v odborných medicínskych kruhoch, zaradil do svojej práce De languore Pannonico a pri jeho liečbe popisoval rôzne prakticky ľudovej medicíny. Medzi najpreferovanejšie patrilo takzvané rozotieranie čemeru, ktoré podľa iných historických zdrojov z oblasti Turca, odkiaľ tento nárečový výraz pochádza, ovládajú už len staršie generácie. Staré matere vraj vedia „roztlačiť“ čemer – hrčku narýchlo prijatého veľkého množstva tuku – ako sa neodborne stav popisuje. Čemer je dokonca v historických zdrojoch popisovaný aj ako stav, ktorý môže postihnúť dobytok a domáce zvieratá a u nich sa riešil odvarmi z bylín.

Medzi ďalšie ľudové metódy liečby nepríjemného stavu, ktorý nastupuje po chvatnej konzumácii veľkého množstva jedla s vysokým obsahom tuku patrí aj metóda prikladania horiacej kúdele alebo sviečky, ktorá sa prikrývala hrncom. Horenie spotrebovalo v hrnci kyslík a ten sa podobne, ako banka prisal na postihnuté miesto a čemer rozpustil. Vyskúšali by ste to na sebe? Tipujeme, že skôr asi nie.

Čo pomôže stráviť Veľkú noc?

Keď holdujete skôr moderným metódam, prípadne ste tak disciplinovaní, že prejesť sa vám počas veľkonočných sviatkov nehrozí, vždy vás môže zaskočiť nepríjemný pocit ťažoby, pomalého trávenia či diskomfortu.

Presne pre tieto prípady by vo vašej domácej lekárničke nemal chýbať Vyprošťovák Active – šumivé tablety s obsahom hydrogénuhličitanu sodného od spoločnosti Vitar, ktorý je schopný neutralizovať zvýšené množstvo žalúdočných kyselín. Tie sa pri nadmernej konzumácii potravy vylučujú v zvýšenom množstve a môžu spôsobovať pocit nepríjemného tlaku, plnosti až nevoľnosti. Prípravok je bez umelých farbív, konzervantov a podáva sa veľmi jednoducho. Pri tráviacich ťažkostiach stačí rozpustiť 1 tabletu Vyprošťovák Active s obsahom vitamínu C a jemnou, osviežujúcou citrónovou chuťou v pohári s vodou a vypiť. Vyprošťovák Active je často spájaný len s nadmernou konzumáciou alkoholu a s riešením následnej „opice“, avšak jeho účinky oceníte aj pri náhlych pocitoch ťažoby, ktoré bývajú jedným z následkov konzumácie väčšieho množstva potravín, ktoré si v bežný, nesviatočný deň nedoprajete. Strávte Veľkú noc bez tráviacich ťažkostí.