Ahojte, prázdniny!

Ahojte, prázdniny!

Zbožňujem letné prázdniny! Po tom, ako v posledný júnový deň odídem buď ako Boh, alebo ako stroskotanec zo školského priestranstva, vypočujem si rodičovský príhovor k pestrofarebnému vysvedčeniu, a vyspím sa doružova, začnú sa nie dva mesiace, ale dva roky úžasných prázdnin. Prvý týždeň neriešim vôbec nič, len si užívam relax a pohodu medzi sladkosťami, nafukovacími kreslami a roztopenými zmrzlinami. Denne sa aspoň desať razy natriem opaľovacím krémom, hoc len ležím doma pred telkou, vypnem a zapnem počítač, veď niekde som čítal, že posilňovanie je zdravé. Vyzbrojím sa na potulky mestom tučným vreckovým od mamičky, skúsim nový letný zostrih a obujem si nové flip-flopy.

Keď ma prestane takéto bezduché ničnerobenie napĺňať, svoj denný harmonogram urobím náročnejším o malú pomoc v záhrade, v kuchyni či na terase. Postrážim sesternicine ratolesti, vyberiem sa zopárkrát na nákup a po tomto nabitom období sa vykúpem v slanom mori.

Mať dva roky prázdnin a nezájsť na kus reči k babičke, čo má stále plnú špajzu vynikajúcich koláčikov a sladkastých cukríkov, sa hodnotí ako vážny prázdninový priestupok. Rozprávková terasa a záhrada u starkých mi vždy pripomína honosné kráľovské letohrádky, už len koruna na hlave a žezlo v rukách mi chýba, tanier plný čerstvého ovocia a zeleniny prekvitá ozajstným pôžitkom a nezabudnuteľné výlety v prírode sa ani opísať nedajú. Neopisujme, milí školáci, ale si užívajme letné prázdniny 2014!

Tatiana Kovalčinová