5 TIPOV, AKO ZVLÁDAŤ STRAVOVANIE POČAS KARANTÉNY BEZ STRESU

Ak sa váš domov v týchto dňoch premenil na kanceláriu, školskú triedu či detskú herňu, pravdepodobne nemáte času nazvyš. Popri všetkých povinnostiach nezabudnite dbať na dodržiavanie vyváženej a ľahkej stravy, aby vaše telo a imunita fungovali presne tak, ako majú. Vedeli ste, že zdravé varenie nemusí trvať večnosť a niektoré jedlá dokonca zvládnu pripraviť aj vaši školáci? Nechajte sa inšpirovať našimi overenými radami, ako si počas home officu alebo online vyučovania nastaviť správny denný režim a zároveň šetriť čas, energiu i peňaženku...

OKAMŽITE NA STOLE

Z výsledkov nedávneho prieskumu značky LUNTER vyplynulo, že až 83 % opýtaných Slovákov si hlavné jedlo pripravuje doma, a to cez týždeň aj počas víkendu. Vyše 50 % z nás dokonca varí minimálne každý druhý deň. Keď k tomu prirátate čas, ktorý strávite nákupom a hľadaním vhodných receptov, strávite v kuchyni minimálne osem hodín týždenne. Skúste preto vymyslieť jedálniček, ktorý vám uľahčí bežný pracovný deň – vďaka hotovým jedlám od LUNTERA sa dokáže bez problémov prestravovať celá rodina.

Rýchly obed či blesková večera v podobe rastlinných jedál, ako napr. bolonskej omáčky, koložvárskej kapusty, jaternice, praženice alebo fašírkovej zmesi, všetko z kvalitného a zdravého tofu, vám zaženie hlad a zároveň dodá poriadnu dávku zdravých proteínov. Tieto čerstvé výrobky bez konzervačných látok, boli spracované pasterizáciou, teda najšetrnejším možným spôsobom, na rozdiel od klasických sterilizovaných jedál. Chutné a zdravé jedlo môžete mať na stole doslova do pár minút a príjemne vás prekvapí aj jeho cena okolo jedného eura. Neobsahujú žiaden cholesterol, laktózu, ani GMO, vybrané varianty sú aj bez lepku.

NAKUPUJTE ROZUMNE

Preferujete veľký týždenný nákup alebo radšej každý deň zbehnete do obchodu po nevyhnutné potraviny? Tak či onak, vždy by ste mali plánovať aspoň deň vopred, aby ste sa vyhli stresu z prázdnej chladničky. Nákupný zoznam sa už neraz osvedčil – dokáže urýchliť nákup, vyhnúť sa lákavým akciám a zbytočnému míňaniu, ako aj predísť krátkej pamäti. Preferujte potraviny, ktoré neobsahujú zbytočne veľa cukru, soli či konzervantov. Namiesto chleba, múky, konzerv alebo údenín radšej siahnite po hubách, strukovinách a tofu, ktoré vám v chladničke vydrží minimálne mesiac.

NASTAVTE SI REŽIM

Ak nechcete o pár dní bojovať s boľavým žalúdkom alebo tesnými nohavicami, zaveďte vo vašej domácnosti prísne pravidlá. Pracujúci rodičia alebo deti na online výučbe poľahky skĺznu do modelu celodenného zobkania, prípadne snahy ušetriť si čas suchým obedom. Majte preto po ruke čerstvé ovocie alebo zeleninu, prípadne oriešky, ktoré skvele poslúžia ako zdravá desiata či olovrant. Obed a večeru preferujte v čo najľahšej forme, aby ste uľahčili svojmu tráveniu a podporili tak správne fungovanie prirodzenej obranyschopnosti. Preto odporúčame vyvážené menu s čo najvyšším podielom rastlinnej stravy a zdravých kalórií, ktoré výrobky LUNTER ponúkajú. Nezabúdajte ani na pravidelný pitný režim a pohyb aspoň 30 minút denne.

POZOR NA KALÓRIE

Väčšina z nás musela po jarnom nútenom pobyte doma zhadzovať nadbytočné kilá. V zime sa riziko priberania ešte zvyšuje, keďže sa nám žiada viac jesť a máme menej príležitostí na prirodzený pohyb. Ak si chcete zachovať svoju aktuálnu hmotnosť, prípadne nejaké to kilo zhodiť, načasujte svoj stravovací režim na tri hlavné jedlá, ktoré vtesnáte do 8 hodinového intervalu. Podľa odborníkov na výživu je zdravý hlad nevyhnutný k správnemu očisteniu čreva, čím môžete pozitívne ovplyvniť svoj imunitný systém.

IDE TO AJ BEZ MÄSA

Je známe, že nedostatok esenciálnych aminokyselín môže ohroziť vaše zdravie. Preto by ste mali prijímať dostatok bielkovín, a to každý deň. V aktuálnom chrípkovom období by ste mali voliť predovšetkým kvalitné rastlinné zdroje, ako sú strukoviny, semená a orechy, celozrnné formy obilnín. Zvlášť komplexným zdrojom esenciálnych aminokyselín je sója a tofu. Vďaka nízkemu obsahu cholesterolu a tukov, na rozdiel od živočíšnych zdrojov proteínov, neprispieva tofu k nárastu hmotnosti, nezvyšuje krvný tlak ani cholesterol. Obsahuje vitamíny skupiny B, fosfor, železo, vápnik, vzácne omega-3 mastné kyseliny a dôležitú vlákninu. Vďaka kompletnému setu aminokyselín vás tofu a výrobky z tofu zasýtia rovnako ako mäso. Vo všetkých LUNTER hotových jedlách nájdete čerstvé a kvalitné slovenské tofu.

OBED DO DVOCH MINÚT? ŽIADEN PROBLÉM!

    1) Cestoviny s rastlinnou bolonskou omáčkou
Cestoviny uverte v osolenej vode. Na väčšej panvičke zohrejte omáčku a po dvoch minútach pridajte uvarené scedené cestoviny. Krátko premiešajte a môžete jesť:)

    2) Ľahké rýchle raňajky
Rastlinnú praženicu s cibuľkou stačí zahriať na panvičke na požadovanú teplotu a podávať  so zeleninou alebo chlebíkom. Mimoriadne dobre chutí s LUNTER tofu párkami.

    3) Rastlinná koložvárska ihneď na stole
Hotové jedlo od LUNTERA zohrejte na panvici alebo 1 minútu zapečte v rúre. Podávajte s prílohou podľa chuti, napríklad so zemiakmi alebo šalátom.

VEDELI STE, ŽE...?

    • najznámejší slovenský výrobca tofu dodáva rastlinné výrobky do 16 európskych krajín, vrátane Nemecka, Talianska, Švajčiarska a Švédska a patrí medzi najväčších výrobcov tofu v Európe?
    • na výrobu slovenského tofu využíva LUNTER vodu z vlastnej studne? Spolupracuje tiež s overenými európskymi dodávateľmi sóje z povodia Dunaja, ktorá nie je geneticky modifikovaná, čím výrazne znižuje emisnú stopu z dopravy a zodpovedne pristupuje k ochrane životného prostredia.
    • ročne sa na Slovensku vyrobí viac ako 530 ton rastlinných produktov, v ktorých nenájdete GMO, laktózu, konzervačné látky ani cholesterol?
    • denne by sme mali konzumovať až 2 tofu jedlá? Tak znie odporúčanie Svetovej zdravotníckej organizácie aj Úradu pre kontrolu potravín a liečiv.
    • tofu má pozitívny vplyv na imunitu aj štíhlu líniu? Obsahuje vitamíny skupiny B, fosfor, železo, vápnik a omega3 mastné kyseliny, ale aj vysoký obsah vlákniny.