Zlé sny – čo je ich príčinou a ako im predchádzať?

Zlé sny – čo je ich príčinou a ako im predchádzať?

Spánok je dôležitý pre regeneráciu síl a uvoľnenie celého tela po každom dni. Či bol nudný alebo náročný, potrebujeme ho na konci tohto aj ďalšieho dňa. Vy by ste ho však najradšej vyškrtli zo svojich základných potrieb? Bojíte sa zaspať, pretože už niekoľko nocí po sebe vás „strašia“ zlé sny? Najhoršie na tom je, že mnohé neviete dostať z hlavy, prenasledujú vás aj počas dňa a to sa prejaví na vašom zhoršenom fungovaní.

Aj samotná analýza zlých snov je náročná a často ako laici sa v tom strácame. Preto najprv odporúčame usporiadať si svoj osobný a pracovný život, utriediť myšlienky a žiť naplno pre každý moment. To, čo sa nám sníva, súvisí len s naším životom a jeho kvalitou. Nič iné za tým hľadať nemôžeme.

Faktom je, že sny akoby riadilo naše podvedomie. Teda to, čo by sme z vlastnej pamäti, osobnej skúsenosti či celkovej svojej osobnosti „vypustili“ a najradšej na to zabudli. Sú to potláčané emócie, nevyriešené problémy, črty a vlastnosti, s ktorými nesúhlasíme. Takto ich potláčame, v domnienke, že sa neprejavia. A tu nastáva zlom – ony sa objavia v našich snoch. Raz, dvakrát alebo až tak dlho, že sa naozaj obávate čo i len zaspať?

Strach nič nevyrieši, len zvýši pravdepodobnosť ďalších zlých snov. Ideálne je neprepadnúť panike a naučiť sa ovládať svoju psychiku. Nie nadarmo sa vraví, že pred spaním si treba vyčistiť myseľ (relaxačným kúpeľom, masážou, čítaním knihy či cvičením). Nerobte nič, čo vám nie je príjemné a zaťažuje vás. Pred spaním nie je vhodný ani alkohol, ťažké mastné jedlá. Ak ste rodinné problémy nevyriešili cez deň, na večer sa do žiadnych konfliktov nepúšťajte.

Zamilujme sa do svojich snov

Viete sa ovládať, keď vás niekto naštve, tak prečo sa nestať „pánom“ svojich snov? Za zlé sny nikdy nepovažujte tie, ktoré sa len neskončili podľa vášho „gusta“ alebo ste sa v nich stretli s tými, čo vám nie sú príliš sympatickí. Zlý sen, respektíve nočná mora je o prenasledovaní, fyzickom utrpení až smrti.

Negatívne emócie sa v nej stupňujú, trvá po celú noc (alebo dlhšiu časť) a vy sa z nich nekontrolovateľne strhávate. Vedľajším znakom je krik, plač, zobúdzate sa spotený a za silného búšenia srdca. Aby sa všetko obrátilo na dobré, musíte podporovať najmä svoje bdelé (podvedomé) snívanie. Prichádza vtedy, keď si počas spánku „uvedomíme“, že snímame a neprebúdzame sa. Aktuálnu snovú situáciu tak dostávate pod kontrolu a môžete ju zmeniť na lepší zážitok. 
    

Tatiana