Techniky, tipy a návody na zastavenie negatívnych myšlienok

V poslednom čase sa na nás valia negatívne informácie z každej strany. Zachovať si optimistickú myseľ je preto čoraz ťažšie. Ako zastaviť prúd negatívnych myšlienok a katastrofických scenárov v našej hlave?

STOP technika

STOP technika patrí snáď k tým najznámejším, ktoré nám pomôžu negatívne myšlienky zastaviť. Jej podstata je veľmi jednoduchá – hneď, keď vám zíde na um negatívna myšlienka, povedzte si nahlas STOP a presmerujte svoju myseľ na niečo veľmi príjemné. Môžete si predstaviť seba, ako kráčate lesom, hľadíte do slnka cez koruny stromov, počúvate spev vtákov a žblnkot lesného potoka. Alebo sa v myšlienkach presuňte na slnkom zaliatu pláž. Je len na vás, akú príjemnú predstavu si zvolíte, aby ste odohnali pochmúrne myšlienky.

Nechajte myšlienky prejsť vaším vnútrom, nebojujte s nimi

Vyššie uvedenej STOP technike mnohí vyčítajú to, že keď myšlienku stopnú a presmerujú svoju pozornosť na príjemnú predstavu, ona sa objaví znovu a znovu. Niekedy ešte nástojčivejšie. Ak sa to stáva aj vám, tak potom skúste presný opak. Nechajte negatívne myšlienky, nech prirodzene plynú. Spočiatku vás katastrofický scenár húfu negatívnych myšlienok a pocitov vydesí, no keď príde zas a zas, jeho sila začne slabnúť. Ak to teda zhrnieme, nebojujte proti svojim myšlienkam, nechajte ich plynúť a ony sa stanú menej a menej intenzívnejšími.

Nesledujte televíziu a internetové spravodajstvo

Aj v tomto šialenom „kovid období“ sa môžete cítiť značne lepšie, keď prestanete pozerať a čítať spravodajstvo. Ak tomu neveríte, urobte si doma test – 7 dní ignorujte televízne i internetové spravodajstvo. Garantujeme vám, že sa vám neuveriteľne uľaví. Čas, ktorý ušetríte, venujte radšej dobrému filmu alebo čítaniu knihy.

TU a TERAZ

Naučiť sa žiť v prítomnosti vyžaduje poriadne úsilie, ale je to cieľ, ktorý stojí za dosiahnutie. Dôležité je snažiť sa dennodenne sústreďovať na to, čo robíte práve teraz, v túto chvíľu a na mieste, kde sa práve nachádzate. Len si spomeňte, koľkokrát sa rozprávate s niekým blízkym a v mysli riešite, čo musíte ešte dorobiť do práce a podobne. Praktizovanie pravidla TU a TERAZ urobí váš život nielen pozitívnejším, ale najmä zmysluplnejším.

Zameňte negatívne myšlienky za pozitívne

Podstata je podobná ako pri STOP technike s tým rozdielom, že negatívnu myšlienku stopnete a nahradíte ju pozitívnou.

Mirka

 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/depresie-%C3%BAzkos%C5%A5-stres-depresii-3912748/