Spánok je nevyhnutnosť. Koľko potrebujeme spať podľa vedcov?

Spánok je nevyhnutnosť. Koľko potrebujeme spať podľa vedcov?

Spánok je neodmysliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu. Napriek tomu ho mnohí podceňujú a spia nedostatočne dlho alebo nekvalitne.

Na to, aby bol človek zdravý, vitálny a mal dobrú náladu, je potrebné zdravé, chutné a výživné jedlo, dostatok tekutín, pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu, schopnosť naučiť sa zvládať stres a, samozrejme, dostatočný a kvalitný spánok.

Existuje množstvo vedeckých štúdií, ktoré potvrdzujú zdravotné benefity spánku. Spánok je kľúčom k dobrej nálade i dostatočnej energii, ktorá je potrebná na fungovanie počas dňa. Takisto je dokázané, že spánok má pozitívny vplyv na zdravie srdca a reguluje hladinu krvného cukru. Samozrejme, spánok ovplyvňuje aj schopnosť koncentrovať sa, pamäťové schopnosti a kreativitu. Je dôležitý pre imunitný systém, zdravú hmotnosť i dobrý športový výkon.


Zdroj: pixabay.com

Koľko spánku človek potrebuje?

Vo všeobecnosti odborníci odporúčajú 7 až 9 hodín spánku denne. Pričom výrazné negatívne účinky nedostatku spánku sa dostavujú pri dlhodobom nočnom odpočinku kratšom ako 5 hodín.

Vedcov spánok fascinuje, a preto sa snažia, okrem iného, zistiť aj to, koľko spánku človek potrebuje. Jednou z nich je analýza, v rámci ktorej analyzovali viac ako 500 000 dospelých vo veku 38 až 73 rokov. Zistili, že ideálna dĺžka spánku pre túto vekovú skupinu je 7 hodín.

Zaujímavé však je, že tí, ktorí spali menej i viac ako 7 hodín, priznávali ťažkosti s učením i koncentráciou. Vykazovali tiež problémy s riešením problémov, rozhodovaním a pozornosťou. Takisto pociťovali viac symptómov a depresie a celkovou úrovňou vnútornej pohody.

Z uvedenej rozsiahlej analýzy teda vyplýva, že pre ľudí v strednom a vyššom veku môže byť ideálnou dĺžkou spánku práve 7 hodín.



Zdroj: pixabay.com

Dôležitá je dĺžka spánku, ale aj kvalita

Ak chcete čerpať benefity, ktoré so sebou prináša dostatočne dlhý spánok, musíte sa zamerať aj na jeho kvalitu. Nie je žiadnym tajomstvom, že množstvo ľudí nemôže zaspať, budí sa počas noci alebo nadránom. Čo s tým?

Začnite všeobecnými opatreniami pre lepší spánok. To znamená, choďte spať a vstávajte v rovnaký čas počas celého týždňa, vyhnite sa modrému svetlu 2 hodiny pred spánkom, pozor na kofeín v popoludňajších hodinách, investujte do kvalitného matraca, spálňu zatemnite a regulujte teplotu, ktorá by mala byť okolo 18 stupňov Celzia. S kvalitou spánku pomôže aj pravidelná pohybová aktivita na čerstvom vzduchu. Avšak vyhnite sa intenzívnemu cvičeniu pred spaním.

Podporiť spánok môžu aj potraviny s obsahom aminokyseliny tryptofán, ako napríklad banány, ďalej levanduľový esenciálny olej, bylinky ako mučenka, valeriána alebo ľubovník bodkovaný.

Mirka