Netradičné spôsoby, ako poraziť jarnú únavu, ktoré fungujú

Letargia, ospalosť, bolesti hlavy, závraty, podráždenosť. A to všetko naraz. Najhoršie je, že aj keď vonku svieti slnko, v nás akoby stále pretrvávala zima.

Na prahu jari mnohí z nás pociťujú príznaky podobné depresii. Malé deti majú nádchu a kašeľ. Tieto symptómy môžu spôsobiť stav, ktorý sa nazýva, jednoducho, jarná únava. Ide o normálnu reakciu organizmu, ktorá sprevádza prechod zo zimy do jari.

Za pocit únavy môžu predovšetkým hormóny: sezónne výkyvy hladín melatonínu (zodpovedného za dobrý spánok) a serotonínu (zodpovedného za pocity šťastia a pozitívnej nálady).

Hľadajme za tým hormóny

Počas zimy naše telo nedostáva dostatočnú dávku slnečného žiarenia. Dni sú krátke, tým pádom aj viac spíme. Produkcia melatonínu sa teda počas zimy zvyšuje. Nedostatok slnečného svetla spôsobuje aj nedostatok vitamínu D, ktorý sa môže prejaviť zvýšenou únavou či psychickými problémami. S blížiacou sa jarou sa k nám dostáva viac svetla, produkcia melatonínu sa znižuje a, naopak, hladina serotonínu pomaličky stúpa.

Istý čas však trvá, kým sa ich hladiny ustália, a práve to spôsobuje dočasné narušenie nášho biorytmu. A povedzme si úprimne, ani naše stravovanie počas zimných mesiacov nie je ideálne.

Základné pravidlá pre prekonanie jarnej únavy pozná asi každý. Zvýšiť príjem ovocia, zeleniny, vitamínov, zaradiť pravidelný pohyb, byť čo najviac na slnku. Prečo však nevyskúšať aj niečo iné? Pozrite sa spolu s nami sa na niekoľko tipov, ktoré s jarnou únavou zamávajú.

1.    Pomôžte pečeni

Naša pečeň má unikátnu samoregeneračnú schopnosť, môžme jej však trochu dopomôcť, napríklad aj odvarom z ľubovníka bodkovaného. Ak však neobľubujete bylinkové čaje, siahnite po drvených semenách z ostropestreca mariánskeho. Okrem blahodarného vplyvu na pečeň, čistí aj črevá a zlepšuje trávenie.


Zdroj: pexels.com

2.    Stavte na vône

Dnes už je vedecky dokázané, že používanie esenciálnych olejov má pozitívny účinok nielen na telo, ale i dušu.  Ich využitie je rôznorodé, či už na inhaláciu, kúpeľ alebo masáž. Určite stojí za to vyskúšať prenikavú osviežujúcu vôňu esenciálnych  olejov,  napríklad citrónu, mäty piepornej či eukalyptu. Upokojúco pôsobí nezameniteľná vôňa levandule.

    3. Vypoťte sa

V severských krajinách je saunovanie neoddeliteľnou súčasťou životného štýlu. Okrem toho, že posilňuje imunitný systém a zlepšuje krvný obeh, podporuje vylučovanie škodlivín a toxínov z tela. Štúdie ukazujú, že reakcie organizmu počas saunovania zodpovedajú reakciám organizmu vyvolanými fyzickou aktivitou strednej intenzity, ako je napríklad chôdza.
 
Zdroj: pexels.com

     4. Venujte si čas

Priznajte si, že väčšina z nás si v každodennom zhone sotva nájde aspoň chvíľu času na samého seba. Nezabúdajme, že fyzické zdravie je úzko späté s tým duševným. Z toho dôvodu je potrebné dbať na to, aby sme naplnili aj potreby samého seba. Či už je to relax s obľúbenou knihou, posedenie pri káve či výlet s milovanou osobou.


Zdroj: pexels.com

  5. Smejte sa

Smiech je nákazlivejší ako chrípka!  Smiech preukázateľne posilňuje imunitný systém, chráni srdce, uvoľňuje endorfíny zodpovedné za dobrú náladu a znižuje hladinu kortizolu a adrenalínu, známych aj ako stresové hormóny. Za vyskúšanie to určite stojí, čo poviete?
-m-