Nadmerný spánok: aké sú jeho príčiny a prečo škodí?

Nadmerný spánok: aké sú jeho príčiny a prečo škodí?

Väčšinou sme bombardovaní informáciami o tom, aké negatívne účinky má na náš organizmus príliš krátky či nekvalitný spánok. Avšak aj tu platí, že všetkého veľa škodí. Neprimerane dlhý spánok prináša so sebou určité riziká. Prečo spíme príliš dlho a čo tým riskujeme?

Čo je nadmerný spánok?

Aj v tejto oblasti existujú určité odporúčania. Tak napríklad deti od 1 – 3 rokov potrebujú zhruba 12 – 14 hodín spánku, tie od 3 – 6 rokov 10 – 12 hodín nočného odpočinku a deti od 7 – 12 rokov 10 – 11 hodín spánku.
Čo sa týka dospelých, väčšinou sa stretávame s informáciou, že by sme si mali dopriať 7 – 8 hodín spánku denne. Odborníci z Národnej spánkovej nadácie (NSF) sú toho názoru, že ľudia vo veku 18 – 64 rokov by mali spať 7 – 9 hodín.
Niektorí odborníci sa prikláňajú k tomu, že je lepšie spať 7 hodín, iní radia spať 8 hodín. V každom prípade platí, že treba počúvať svoje telo a dopriať si zhruba 8 hodín spánku denne. Potom sa môžeme tešiť na lepšiu náladu, koncentráciu, nižšie riziko obezity a ďalších civilizačných problémov a zvýšenie šancí na dlhovekosť.

Kedy je nadmerný spánok problém?

Zvyknete si cez víkend poleňošiť v posteli dlhšie? Nemalo by to pre vás predstavovať významnejšie riziko. Zamyslieť by ste sa mali však vtedy, ak spíte každý deň viac ako 9 hodín. Ak je to váš prípad, pátrajte po príčinách.

Príčiny nadmerného spánku

Existuje mnoho faktorov, ktoré ovplyvňujú zaspávanie i kvalitný spánok. Medzi symptómy nadmerného spánku patria, napríklad depresia, úzkosť, chronická bolesť, vedľajšie účinky niektorých liekov, poruchy spánku, syndróm nepokojných nôh či chronický stres.
To znamená, že ak večer nemôžete zaspať, pretože vás trápia úzkostné stavy, automaticky sa predlžuje doba nočného odpočinku. V uvedených prípadoch je nutné odstrániť príčiny, ktoré vedú k nadmernému spánku, resp. k problémom so zaspávaním a kvalitou spánku.  
V neposlednom rade je dôležité zamyslieť sa, či máte vytvorené ideálne podmienky na spánok – ticho, tmu, primeranú teplotu, vhodný matrac a vankúš a podobne.
Zaspávanie a kvalitu spánku negatívne ovplyvňuje aj intenzívne cvičenie neskoro popoludní, pitie nadmerného množstvo kávy, používanie technológií pred spaním atď.

Negatíva nadmerného spánku

Viac ako 9 hodín nočného odpočinku každý deň zvyšuje riziko mnohých zdravotných problémov. Ide napríklad o zhoršenú funkciu mozgu (kognitívne schopnosti…), zvýšené riziko neurodegeneratívnych ochorení (Alzheimerova choroba), úzkosti i depresie.
Chronický zápal zvyšuje riziko chorôb, ako je obezita, cukrovka, srdcové choroby, mŕtvica. V neposlednom rade nadmerný spánok zvyšuje riziko smrti zo všetkých príčin.

Mirka