Karnozín – aké sú účinky jedného z najsilnejších antioxidantov?

Antioxidanty zohrávajú v našom zdraví obrovskú rolu. Ich úlohou je chrániť ľudské bunky pred poškodením voľnými radikálmi a následným vznikom ochorení. Karnozín je bojovníkom proti starnutiu, avšak jeho pozitívnych účinkov je oveľa viac.
Karnozín patrí do skupiny prírodných antioxidantov, ktoré získavame z potravín, teda prirodzene. Avšak je dostupný aj vo forme výživových doplnkov. Väčšina bežnej populácie prijíma karnozín v dostatočnom množstve, pretože je zastúpený napríklad v mäse, najmä hovädzom, ale aj vo väčšine rýb. Karnozín sa nachádza iba v potravinách živočíšneho pôvodu. Problém s jeho nedostatkom teda môžu mať prísni vegetariáni či vegáni. Tí by mali zvážiť suplementáciu tohto antioxidantu. U vegetariánov konzumujúcich zdroje živočíšnych bielkovín, ako napríklad vajíčka, nie sú zvyčajne potrebné doplnky výživy.
Niekoľko výhod karnozínu, o ktorých by ste mali vedieť
Má antioxidačné vlastnosti a chráni pred cukrovkou

Karnozín má silné antioxidačné vlastnosti, vďaka ktorým chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Okrem toho znižuje zápal, a práve chronický zápal je príčinou mnohých ochorení, ako sú kardiovaskulárne či neurodegeneratívne choroby.
Podľa randomizovanej kontrolovanej štúdie, ktorej sa zúčastnilo 30 ľudí s nadváhou alebo obezitou, má táto látka potenciál byť prevenciou cukrovky. Polovica z nich užívala 2 g karnozínu denne, druhá placebo a to počas 12 týždňov. Tí, ktorí podstúpili suplementáciu karnozínom, mali nižšie hladiny cukru v krvi a došlo k zlepšeniu inzulínovej rezistencie.
Je prevenciou Alzheimerovej choroby
Viaceré štúdie na zvieratách, alebo „in vitro“, ukázali, že karnozín znižuje riziko Alzheimerovej choroby tým, že eliminuje tvorbu amyloidu beta. Podľa jednej z nich však aj podporuje prietok krvi do mozgu a má priaznivý vplyv na pamäťové schopnosti. Vďaka týmto jeho vlastnostiam sa javí ako vhodná prevencia Alzheimerovej choroby.
Má potenciál bojovať proti rakovine
Karnozín má potenciál byť bojovníkom proti rakovine – môže znížiť rast niektorých typov rakovinových buniek, vrátane pečeňových, hrubého čreva a vaječníkov.
Môže pomôcť pri katarakte
Hoci o tomto účinku karnozínu neexistujú presvedčivé dôkazy, podľa jednej zo štúdií, tí pacienti, ktorí dostávali karnozínové kvapky 6 mesiacov, zaznamenali zlepšenie zrakových schopností.
Javí sa byť užitočným pomocníkom aj pri Covid-19
Karnozín môže zohrávať rolu aj pri ochorení Covid-19. Aspoň to naznačuje štúdia. Podľa vedcov zo Spojených štátov amerických, Indie a Austrálie má veľký potenciál v komplexnej liečbe tohto ochorenia.
Mirka


 


Autor fotografie:https://pixabay.com/photos/egg-onion-garlic-bacon-meat-2766436/