Ako sa udržiavať, aby sme nepotrebovali jarný detox?

Ako sa udržiavať, aby sme nepotrebovali jarný detox?

Čo si želať viac ako pevné zdravie? Azda nič, no ani naše zdravie a kondícia nie sú zadarmo. Predovšetkým si vyžadujú našu zodpovednosť, sebadisciplínu, odoprieť si všetko rozmarné a málo spoľahlivé pre náš organizmus. Ste milovníkom športu, zdravého stravovania a radi trávite voľný čas v prírode? Je to veľa, akurát alebo ani to nestačí pre zlepšovanie zdravia? Ešte nás nezohrievajú ani prvé jarné lúče, no mnohí už myslia na jarný detox. Je nevyhnutný? Nie, pre zdravé a udržiavané telo (po celý rok)! Ste na tom tak dobre aj vy?

Nepodľahnúť pohodliu

Zimné dni prinášajú tú nevýhodu, že sa skoro stmieva. Ťahá nás to častejšie si oddýchnuť, resp. zdriemnuť na gauči. Zabúdame na otužovanie, ktoré dosiahneme nielen pravidelnými prechádzkami, behom či bicyklovaním, ale aj v sprche (teplotu vody znižujeme, dokým je to pre nás únosné) a správnym odievaním.

Teplotu v miestnosti pritom udržiavame do 25 °C, vystačíme si s bežným domácim úborom, bez hrubších mikín a ďalších vrstiev. Takisto aj na noc si vyberáme bavlnené pyžamo, zdravo sa spí bez ponožiek, vo vyvetranej miestnosti. Nepoužívame viac ako jednu prikrývku Ochladilo sa? Máte chuť na horúci čaj? Neodopierame vám to, ale skôr ako ovocnými, „nakopnite“ svoje zdravie bylinnými pre lepšie odvádzanie škodlivín a posilnenie imunity. Vodu pijeme pravidelne, v odporúčanom objeme aj počas chladných dní. Čistá voda má mať bežnú izbovú teplotu, nepite nárazovo, ani hneď po napúšťaní studenej z kohútika.

Nezabúdame posilňovať celé telo

Pre dobrý pocit si osvojíme jeden druh športu a pritom si ani neuvedomujeme, že aj to môže priniesť isté riziká. Zvážte, či je optimálnou záťažou pre končatiny, boky, brucho, nepodceňujeme ani cviky na zdravý chrbát (napr. pri joge), prsia a všetko ostatné. Ak chceme, aby sme športom ozaj zlepšovali vlastnú kondíciu, cvičíme 2-3-krát do týždňa, svalstvu potom doprajeme regeneráciu a oddych.

Stíhate prácu, domácnosť a vlastné záľuby?

Na kvalitu fyzického zdravia vplýva aj naša emočná pohoda a vyrovnanosť. Zvýšený stres v našom tele zanecháva toxíny, tie negatívne pôsobia na všetky dôležité orgány a slabneme. Všetko, čo robíme, nás má napĺňať a vyvolávať najmä dobré pocity. Ak aj narazíte na problém, skúste ho riešiť pokojne, nevyhľadávať konflikty a snažíme sa aj o ústupky.

Stereotyp vám už nechutí ani na tanieri?

Už ste sa jednoducho prejedli aj všetkých odporúčaných zdravých jedál? Na trhu je veľa odbornej literatúry zameranej na zdravú výživu, dostupné sú aj online poradenstvá, teda niet výhovoriek. Počas dlhých večerov skúšajte kombinované recepty, kde nechýba zelenina, zdravé chudé mäso, takisto ani koláče nemusia byť plné pridaného cukru, ale na „slanšom“ základe.

Nepodceňujte príjem probiotík

Ani tie nemusíme hľadať výlučne v lekárňach, pre vytváranie a podporu zdravej črevnej mikroflóry nájdeme prospešné baktérie v kvasenej kapuste, v jogurtoch a vo väčšine zaváranej zeleniny. Dopĺňame ich pravidelne, nielen po prekonaní črevných a iných tráviacich ťažkostí.

Domáce rady na nezaplatenie

Ani vy sa neviete nabažiť kupovaných liečiv, kozmetiky a iných pomôcok pre naše zdravie? Čo tak zaspomínať si na rady našich mám a babičiek? Koľko neduhov vyliečil slepačí vývar, strúčik cesnaku, červená repa alebo „detoxikačné“ náplasti z cibule? To sú už iné vychytávky, však?!

Nič v sebe „nedusme“

Rozprávajme sa s rodinou, hoc len na pár minút po telefóne, počúvajme sa navzájom a občas si užime úplné stíšenie. Vtedy tu buďte len pre seba a svojich najbližších – pevné rodinné zázemie je darom, ale aj liekom pre nejednu ubolenú dušu.

Tatiana