7 tipov, ako poraziť prokrastináciu

Nie ste ani zďaleka lenivec, ale aj tak odkladáte dôležité úlohy na neskôr a radšej sa venujete iným nepodstatným úlohám, v dôsledku čoho ste neskôr bez energie, trápia vás výčitky a pripadáte si ako neschopný človek?

Potom s najväčšou pravdepodobnosťou prokrastinujete. Dobrou správou je, že prokrastinácie sa môžete zbaviť – prestane vám kradnúť drahocenný čas a nebudú vás kváriť nepríjemné výčitky. Ako na to?

  • Rozhodnite sa problém riešiť

Prokrastinácia je psychickou záležitosťou (psychickou lenivosťou), ktorá sa dá riešiť, teda odnaučiť. Prvým krokom k pozitívnej zmene je uvedomenie si problému a stanovenie stratégie, ako sa ho zbaviť.

  • Každý deň si napíšte zoznam úloh

Urobte to hneď ráno v pohodlí domova, alebo keď prídete do práce. Na prvú priečku si dajte najdôležitejšiu úlohu, čo znamená, že ju budete riešiť ako prvú. Potom budú nasledovať ďalšie.

  • Vždy sa sústreďte iba na splnenie jednej úlohy

Pokiaľ máte vo zvyku mať rozrobených veľa vecí naraz, na konci dňa zrejme zistíte, že mnohé z nich zostali nesplnené. Ak chcete dosiahnuť opak, vždy sa venujte iba jednej úlohe a choďte podľa napísaného zoznamu.

  • Využite niektorú z techník efektívneho využívania času

Výbornou voľbou je technika Pomodoro, ktorá vznikla ešte v osemdesiatych rokoch minulého storočia a je naozaj overená.

Názov dostala od kuchynského časovača v tvare paradajky. Avšak namiesto neho môžete využiť aplikácie bežne dostupné na internete.

Podstata techniky spočíva v tom, že si časovač nastavíte na 25 minút a pustíte sa do práce, pričom po celý čas sa snažíte maximálne koncentrovať. Keď sa časovač ozve, dáte si prestávku v trvaní 3 – 5 minút. Dôležité je nakresliť si na papier paradajku, ale pokojne stačí aj obyčajná čiarka. Po uplynutí prestávky nasleduje opäť 25-minútový úsek práce a prestávka. Po štyroch cykloch nasleduje dlhšia prestávka v intervale od 15 – 30 minút.

  • Odmeňte sa

Za splnenie všetkých úloh dňa si stanovte odmenu, ktorá vás bude motivovať. Môže sa jednať o kávu a koláčik s dobrou kamarátkou v obľúbenej kaviarni, pivo s kamošom či kyticu voňavých kvetov, ktoré rozveselia vašu obývačku.

  • Využívajte pravidlo 3 sekúnd

Toto pravidlo je o tom, že keď sa rozhodnete pre vykonanie určitej práce, začnete s tým hneď, teda maximálne do troch sekúnd. Potom sa vám nestane, že sa zabudnete na sociálnych sieťach, pri čítaní najnovšieho spravodajstva alebo pri rozhovore s kolegom.

  • Eliminujte rušivé vplyvy

Odhláste sa zo sociálnych sietí, zrušte hlasové upozornenia na nové mailové správy, dajte si telefón na tichý režim, zatvorte sa v kancelárii… Jednoducho urobte všetko preto, aby ste minimalizovali rušivé vplyvy a lákavé, no nežiaduce činnosti.

Mirka


 
Autor fotografie:https://unsplash.com/photos/jr61kHaWKek