5 tipov na zmiernenie úzkosti

5 tipov na zmiernenie úzkosti

Je vyčerpávajúce neustále sa niečoho obávať a popri tom zvládať každodenné povinnosti.

Úzkosť sa prejavuje radom psychických i fyzických príznakov, ako napríklad „zlými“ predtuchami, pociťovaním bezmocnosti a strachu či psychickou únavou. Človek nie je schopný kontrolovať svoje myslenie a výrazne mu zasahuje do vykonávania činností každodenného života. Zvyčajne sa pridružujú aj fyzické symptómy v podobe zníženej chuti do jedla, zvýšeného svalového napätia, búšenia srdca, nevoľnosti, preháňania, bolesti na hrudi, potenia či zvýšeného krvného tlaku.

Ako eliminovať nepríjemné úzkostné stavy?

Snažte sa pravidelne venovať fyzickej aktivite

Pravidelná pohybová aktivita, väčšinu dní v týždni, je výbornou prevenciou i pomocným prostriedkom na zmiernenie úzkosti i stresu. Dôležité je vybrať si cvičenie, ktoré vás baví a venovať sa mu aspoň 5 dní počas týždňa v trvaní 30 minút, ideálne na čerstvom vzduchu. Preferujte pohybové aktivity v miernej intenzite, napríklad rýchlu chôdzu, beh či bicyklovanie.

Urobte zo spánku prioritu

Ak trpíte úzkosťami, spravidla býva kvalita spánku narušená, pretože „katastrofické“ scenáre vás trápia aj počas noci a znemožňujú kvalitný spánok. Avšak prebdená noc či nedostatočne dlhý spánok spôsobujú únavu a úzkostné stavy počas dňa zhoršujú. Tým pádom sa dostávate do začarovaného kruhu. Skúste urobiť maximum pre dobrý spánok – pred spaním sa venujte modlitbe, meditácii či rituálu vďačnosti, doprajte si čaj z medovky či ľubovníka, vyskúšajte melatonín. Možností, ako rýchlo zaspať a zlepšiť kvalitu spánku, je neúrekom. Nájdite takú, ktorá bude u vás fungovať.

Naučte sa pracovať so svojimi myšlienkami

Niektorí odborníci, napríklad z Anxiety & Depresion Association of America, odporúčajú udržiavať si pozitívny prístup k životu, teda nahrádzať negatívne myšlienky pozitívnymi. Iní skôr radia stať sa vonkajším pozorovateľom svojich myšlienok, ktorý ich iba nezaujato sleduje. Sú toho názoru, že ak ich budete ignorovať, budú sa vracať čoraz častejšie a v intenzívnejšej podobe. Vyskúšajte, ktorá z možností bude u vás fungovať lepšie.

Prijmite, že nemáte všetko vo svojej moci

Ľudia trpiaci úzkosťami chcú mať často svoj život i život svojich blízkych pod kontrolou. To znamená, eliminovať prípadné riziká. To však nie je možné a navyše takýto spôsob života neuveriteľne vyčerpáva. Pustite svoju snahu mať všetko pod kontrolou a výrazne sa vám uľaví.

Usilujte sa o zdravý životný štýl

Už dávno vieme, že jedlo významným spôsobom ovplyvňuje naše psychické rozpoloženie. Podobne, ako cvičenie, spánok, kvalitný pitný režim či pozitívne myslenie. Popremýšľajte nad tým, čo všetko viete v tejto oblasti zmeniť k lepšiemu. Začnite pomalými a postupnými zmenami.

Mirka