5 adventných tipov, ako sa naladiť na pohodové Vianoce

V predvianočnom období by sme sa nemali naháňať za vianočnými darčekmi, lipnúť na dokonalom uprataní celého príbytku, či piecť 15 druhov sladkostí.

Advent je spojený s kresťanstvom. Je to obdobie, keď sa veriaci pripravujú na príchod Ježiša Krista. Začína prvou adventnou nedeľou a končí na Štedrý deň po západe slnka. To znamená, že trvá štyri týždne. Počas nich sa kresťania snažia stíšiť, tráviť viac času pri spoločnej modlitbe či iných rodinných aktivitách.

Bez ohľadu na to, či ste, alebo nie ste kresťansky založený, môžete sa počas týchto štyroch týždňov príjemne naladiť na Vianoce. Len od vás závisí, či ich chcete prežiť v zhone a strese, aby bolo všetko dokonalé, alebo sa skôr sústredíte na to, čo je v živote dôležité – vrúcne rodinné a priateľské vzťahy. Ako sa naladiť na pohodové Vianoce?

Zhotovte si spoločne adventný veniec

Symbolom adventného obdobia je adventný veniec. Tvoria ho štyri sviečky, ktoré sa zapaľujú postupne každú adventnú nedeľu. Nemusíte mať umelecké nadanie a ani disponovať špeciálnou manuálnou zručnosťou, aby ste si adventný veniec dokázali vyrobiť doma. Zájdite do prírody a nazbierajte si čečinu, šišky, šípky, sfarbené listy či orechy a zhotovte si adventný veniec v pohodlí domova spoločne s celou rodinou. Alebo zapojte fantáziu a vyrobte si adventný veniec v modernom ponímaní.
5 adventných tipov, ako sa naladiť na pohodové Vianoce 5 adventných tipov, ako sa naladiť na pohodové Vianoce
Zdroj: pixabay.com

Zájdite na vianočné trhy

Užite si podvečernú, alebo večernú atmosféru vianočných trhov. Na chvíľu zatvorte oči a vnímajte zvuky a vône okolo vás. Potom si spolu so svojimi najbližšími vychutnajte prekrásnu výzdobu, chutné maškrty či varené víno. Tešte sa z toho, že môžete byť súčasťou krásneho spoločenského podujatia.

Ak nie ste fanúšikom vianočných trhov, zájdite na večernú prechádzku po vianočne vyzdobenom meste.

Každý večer si doprajte pohodové chvíle pri sviečke

Adventné večery majú svoje čaro, ktoré znásobí romantické svetlo sviečok. Zapáľte si sviečku na adventnom venci, alebo použite svietnik a zostaňte sami so svojimi myšlienkami. Poprípade sa venujte rituálu vďačnosti. Ďakujte za to, čo máte, pretože to nie je samozrejmosť.
 5 adventných tipov, ako sa naladiť na pohodové Vianoce
Zdroj: pixabay.com

Upratovanie si rozdeľte na štyri týždne

Nikto nepochybuje o tom, že z času na čas je potrebné urobiť veľké upratovanie domácnosti. Ak trváte na tom, že to musí byť pred Vianocami, snažte sa tieto činnosti rozložiť rovnomerne na celé obdobie Adventu. Ideálne je, keď do upratovania zapojíte celú rodinu. Vždy je to menej stresujúce, ako sa potom snažiť realizovať veľké upratovanie počas jedného či dvoch dní.
 5 adventných tipov, ako sa naladiť na pohodové Vianoce
Zdroj: pixabay.com

S pečením to nepreháňajte

Ak máte malé deti, dožičte im radosť z pečenia medovníkov či iného suchého pečiva. V prípade, že pečenie nemáte v láske a je to pre vás nepríjemná povinnosť, jednoducho si pečivo objednajte u lokálneho cukrára – budete mať doma dokonalé dobroty bez stresu a naháňačky a navyše podporíte malého podnikateľa.

Mirka 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/lucerna-svetlo-viano%c4%8dn%c3%a9-2988537/