15-minútová meditácia má účinky ako deň dovolenky. Ako meditovať?

Pojem meditácia sa v dnešnej dobe používa čoraz častejšie najmä v súvislosti s lepším zvládaním každodenného stresu.

Venujú sa jej bežní smrteľníci i známe svetové hviezdy. Na meditáciu nedajú dopustiť, napríklad Sting, Steven Segal, Orlando Bloom či Oprah Winfrey.

Nuž a meditácia sa stala aj predmetom výskumu mnohých odborníkov. Jeden z výsledkov štúdií bol publikovaný ešte v apríli minulého roka v časopise The Journal of Positive Psychology.

Účastníci štúdie, ktorí počas dňa 15 minút meditovali, mali nižšiu úroveň negatívnych emócií a pociťovali väčšiu vďačnosť. Zároveň boli všímavejšími voči „obyčajným“ veciam v ich životoch, ako je napríklad tikot hodín. Okrem toho sa dokázali stať častejšie nezaujatými pozorovateľmi svojich myšlienok a pocitov. Veľmi podobne sa cítili účastníci štúdie počas dňa, keď mali voľno. To znamená, že 15-minútová meditácia má podobné účinky ako jeden deň dovolenky. Aspoň to tvrdia závery tejto štúdie.

Okrem toho sú tu ďalšie benefity spájajúce sa s pravidelnou meditáciou, ktoré rozhodne stoja za povšimnutie. Jedná sa o výbornú prevenciu kardiovaskulárnych ochorení, posilnenie obranyschopnosti, zmiernenie depresií a úzkostí, zlepšenie koncentrácie, pamäti a kreativity, a tak ďalej.

Tipy, ako začať s meditáciou

Nemáte žiadne skúsenosti s meditáciou? Začnite tým, že sa zatvoríte v tichej miestnosti, pohodlne sa usadíte, alebo si ľahnete, a sústredíte sa na svoj dych alebo nejaký predmet. Pokiaľ sa rozhodnete sústrediť na svoje dýchanie, oči zatvorte. Celá podstata meditácie spočíva v tom, že sa pokúsite koncentrovať iba na dýchanie – na to, ako sa vám pri nádychu rozširujú nozdry, vzduch vchádza do pľúc... Spočiatku sa budete musieť pripraviť na množstvo myšlienok, ktoré vám budú v plnej koncentrácii brániť. Dôležité je nevšímať si ich a vrátiť sa k sústredeniu na svoj dych – na nádych a výdych.

Ak sa vám nepozdáva koncentrovanie sa na svoje dýchanie, pokojne si môžete zapáliť sviečku a sústrediť pozornosť práve na jej svetlo.

Ďalšou možnosťou je vziať si do rúk napríklad ružu a všímať si jej tvar, vôňu, farbu…Akonáhle vám myšlienky ujdú inde, urobte všetko preto, aby ste sa vrátili späť k predmetu vašej pozornosti.

Veľmi dobrou formou meditácie je meditácia v chôdzi, počas ktorej môžete rátať svoje kroky. Je však potrebné počítať tak, aby ste sa dokonale sústredili. Počítanie do sto sa neodporúča, pretože je nudné, myšlienky vám budú blúdiť kade-tade, nakoľko budete počítať automaticky. Oveľa lepšie je začať tým, že budete rátať od jeden do päť, potom od jeden do šesť, následne od jeden do sedem, napríklad po desať a potom môžete všetko zopakovať.
Počas chôdze môžete uplatniť aj všímavosť, teda venovať plnú pozornosť predmetom či objektom, na ktoré natrafíte. Napríklad sa zastavte pri krásnom žltom kvete, pozrite si jeho tvar, vôňu, vezmite ho do rúk... Venujte mu aspoň 10 – 15 sekúnd a pohnite sa ďalej. Zastavte sa vtedy, keď vás opäť niečo zaujme.

Mirka 
Autor fotografie:https://unsplash.com/photos/ktPKyUs3Qjs