10 tipov, ako byť šťastný každý deň

Šťastie je stav, keď dokážete s pokojom vo svojom vnútri reagovať na akékoľvek situácie vo vašom živote – aj na tie negatívne.

K tomu vám dopomôže aj niekoľko maličkostí. Vyberte si aspoň jednu z nich a praktizujte ju po dobu 67 dní. Po uplynutí tohto obdobia sa z nej stane zvyk a môžete si vybrať ďalšiu. Čo prispeje k pocitu každodenného šťastia?  

1. Hýbte sa

Pravidelná pohybová aktivita prospieva telu i duši. Pri cvičení v miernej intenzite sa uvoľňujú hormóny šťastia a, naopak, klesá produkcia tých stresových, ako napríklad kortizolu. Už len začatie dňa strečingom vám prospeje.

2. Urobte všetko pre kvalitný a dostatočný spánok

Toto odporúčanie ste zrejme počuli a čítali tisíckrát, avšak riadite sa ním? Počúvajte, čo vám hovorí vaše telo. Spánok je pre dobrú náladu a zvládanie stresu nevyhnutnosťou.

3. Dbajte na správny jedálniček

To, čo jete, ovplyvňuje vaše telo i náladu. Napríklad namiesto rýchlych cukrov v podobe čokolády si dajte komplexné, ako celé zrná či strukoviny. Tie vám takisto zvýšia úroveň serotonínu. Pre náladu sú nevyhnutnosťou aj omega-3 tuky či dostatočná hladina vitamínu D v tele.

4. Zamerajte svoju pozornosť na pekné veci počas dňa

Na čo upriamujete svoju pozornosť, to rastie. Koncentrujte sa na to dobré a budete mať toho ešte viac! So sústreďovaním sa na pozitívne aspekty svojho života vám pomôže napríklad rituál vďačnosti.

5. Prijmite aj „zlé“ chvíle

Všetkého veľa škodí. Platí to aj pre pozitívne myslenie. Keď sa vymkne spod kontroly, stáva sa toxickým. Rozhodili vás nepríjemné správy? Naštval vás niekto blízky? Máte niečoho plné zuby? Prijmite to. Uznajte svoje pocity a nesnažte sa dostať sa z tohto stavu za 5 minút. Doprajte si čas.

6. Porovnávajte sa iba sami so sebou

Vnútorná harmónia a pocit šťastia sa nedá zažiť, ak sa porovnávate s ostatnými. Jediný, s kým sa môžete porovnávať je vaše včerajšie ja. Pracujte na sebe!

7. Meditujte alebo sa modlite

Doprajte si každý deň aspoň 15 minút iba pre seba v tichej miestnosti. Oddávajte sa modlitbe či meditácii. Pomôže vám to predchádzať stresu, strachu i úzkosti.

8. Pracujte na sebe

Sebarozvoj je fascinujúci. K dispozícii máte množstvo literatúry i seminárov, ktoré sú zdarma. Ak potrebujete svojho mentora, neváhajte do nejakého investovať. Keď sa vám nepodarí zmeniť svoje vžité vzorce správania, resp. preprogramovať svoje podvedomie, budete stále chorľavým, chudobným či nešťastným človekom.  

9. Vypnite sa od sociálnych sietí

Dajte si limity na používanie sociálnych sietí, ktoré sú dobrým sluhom, ale zlým pánom. Čas a energiu venujte niečomu zmysluplnejšiemu.

10. Nehrešte slovom

Neodsudzujte, neposudzujte. Klebety a ohováranie sú na Slovensku národným športom, avšak škodia nielen tomu, koho ohovárate, ale aj vám. Pokiaľ je to možné, vyhnite sa im.

Mirka
 
Autor fotografie: https://pixabay.com/sk/photos/%C5%BEena-d%C3%A1%C5%BEdnik-pl%C3%A1vaj%C3%BAce-jumping-1245817/