5 tipov, ako sa pripraviť na mesiac bez alkoholu

Suchý február sa blíži. Osvetová kampaň, ktorá pomáha zmeniť stereotypy v nadmernej konzumácii alkoholu, po deviatich ročníkoch u našich českých susedov prichádza aj na Slovensko a získava dôležitého spojenca. Partnerom sa tento rok v oboch krajinách stala tradičná československá značka Kofola.

Cieľom iniciatívy Suchý február je upozorniť na to, že v našom regióne je podľa odborných garantov kampane stále enormné množstvo ľudí, ktorí nemajú svoje pitie pod kontrolou. Na Slovenku je od alkoholu závislých 400 000 ľudí, v Česku je to dokonca viac ako 1 milión. Ľudia, ktorí sa k iniciatíve pripoja, sa zaväzujú, že vydržia celý mesiac bez alkoholu. Vďaka registrácii na stránke suchyfebruar.sk sa môžu navzájom podporovať a vymieňať si zážitky.

Osvetová kampaň sa už v Čechách stala tradíciou, ktorej účastníkov každoročne pribúda. Vlani sa do výzvy zapojilo asi 9 percent dospelých Čechov, teda 600 tisíc ľudí. Podľa prieskumu, ktorý si organizátori nechali spracovať, mala vďaka mesačnej abstinencii väčšina účastníkov viac energie, lepší spánok a zlepšil sa aj ich vzhľad.

Tradičná československá Kofola sa rozhodla do aktivity zapojiť práve preto, že vo svojej filozofii zdôrazňuje plnohodnotné trávenie voľného času a radosť z toho plynúcu.

“Je škoda, že sa pitie alkoholu stalo takým závažným spoločenským problémom, na ktorý je potrebné aktívne upozorňovať, a že si ľudia musia dávať záväzok vydržať mesiac na suchu, aby svoj vzťah k alkoholu preverili,” uvádza Jannis Samaras, majiteľ nápojárskej firmy Kofola. “Z môjho pohľadu je v živote dôležitá rovnováha a som rád, že podporou kampane Suchý február môžeme prispieť k tomu, aby ľudia zas našli rovnováhu aj v prístupe k alkoholu a nevnímali ho ako konzumnú záležitosť, ale skôr ako príležitostný, či sviatočný zážitok.”

Kofola podporí osvetový projekt nielen vo svojich marketingových a online kanáloch, ale aj komunikáciou priamo na trhu – a to ako v Česku, tak aj na Slovensku. Pripravené sú POS materiály pre moderný aj tradičný trh, outdoorová a online kampaň, ktorej cieľom je dať ľuďom návod na zmysluplné trávenie voľného času a podporiť nových účastníkov zapojiť sa.

Pre každého, kto chce prežiť mesiac bez alkoholu, zostavila Kofola tipy, ako sa na túto výzvu najlepšie pripraviť. Pretože zbúrať zažité stereotypy môže byť ťažšie, ako sa na prvý pohľad zdá...

5 tipov, ako sa pripraviť na Suchý február:
Počítajte s pokušením a zožeňte si parťáka na mesiac bez alkoholu

Ako ťažké je zvládnuť mesiac bez alkoholu? Pre jedného malina, pre iného ťažká skúška pevnej vôle. Do akcie Suchý február sa tento rok opäť zapoja tisícky Čechov a Moravákov, pripoja sa po novom aj Slováci a spoločne sa pokúsia vyhnúť celý mesiac všetkým alkoholickým nápojom. Kto vydrží, pomôže svojmu zdraviu, kondícii aj peňaženke. Navyše získa dobrý pocit, že má svoje pitie pod kontrolou.

Ako sa na mesiac bez alkoholu najlepšie pripraviť? Chce to plán!

    1. Nájdite si parťáka

Mať kamaráta, ktorý vždy ochotne pribehne na pomoc, sa hodí kedykoľvek. Počas Suchého februára špeciálne. Ak sa rozhodnete vydržať mesiac bez alkoholu, je ideálne mať parťáka, ktorý do toho pôjde s vami. Môžete sa vzájomne podporovať, tráviť spoločne čas a volať si v krízových chvíľach. Dohodnite sa, že keď na vás príde chuť na pivo alebo iný alkohol, zavoláte si, pobavíte sa o iných veciach a uvidíte, že za chvíľu túžba po poháriku pominie.

    2. Zabávať sa dá aj bez alkoholu

Keď vynecháte alkohol, neznamená to predsa, že sa nemôžete baviť. Vídať sa s kamarátmi, keď to situácia umožní, dať si dobré jedlo alebo si užiť pokojný večer s partnerom sa dá aj bez popíjania. Nebuďte dopredu otrávení, že si bez pitia nič neužijete. S čistou hlavou budete rovnako dobrý spoločník ako predtým. A historky vašich kamarátov nebudú o nič menej zábavné. Navyše si ich budete pamätať aj na druhý deň.

    3. Počítajte s pokušením

Dopredu počítajte s tým, že nastanú chvíle, kedy vás bude lákať dať si pohárik. Môže to byť nečakaná oslava s kolegami, hoc aj v online priestore,  alebo objav zabudnutej fľaše v komore. Keď budete na tieto situácie pripravený, ľahšie odoláte. Povedzte známym aj rodine, že teraz mesiac nepijete a pripijete si s nimi radšej nealkom. Odneste z domu nazbierané fľaše alkoholu a nové nekupujte. Ak ste zvykli dať si pivo alebo víno po príchode domov, vymeňte ich radšej za Kofolu, ktorá vás osvieži rovnako, ale na rozdiel od alkoholu po nej nebudete v útlme.

    4. Tešte sa na zážitky

Bez prehýrených večerov a rán s opicou na krku vám zostane veľa času na veci, ku ktorým sa inokedy nedostanete.  Naplánujte si výlety a návštevy, ktoré ste už dávno chceli podniknúť. Bez alkoholu budete aj menej unavený, preto energiu využite napríklad na šport alebo učenie nových vecí.

    5. Doprajte si odmenu

Vopred si povedzte, ako sa odmeníte, ak mesiac bez alkoholu zvládnete. Samozrejme by to nemal byť náklad až do nemoty, ale skôr darček, ktorým sami seba potešíte. Môže to byť napríklad športové vybavenie, hudobný nosič  alebo šperk. Jednoducho niečo, čo si tak často nedoprajete a urobí vám to radosť. Môžete si to kúpiť za peniaze, ktoré ste ten mesiac neminuli za alkohol.

5 tipov, ako sa pripraviť na mesiac bez alkoholu

Viac informácií a tipov, ako zvládnuť Suchý február nájdete na suchyfebruar.sk.