DENNÍK RELAX - Ako sa správne starať o záhradku cez letné obdobie?

Ako sa správne starať o záhradku cez letné obdobie?

Letné obdobie je typické vysokými teplotami. Toto leto je skôr typické striedavým počasím – raz veľké horúčavy, keď by sme sa najradšej schovali do tej najchladnejšej pivnice, inokedy zase daždivé počasie, kedy väčšinu dňa trávime vo vnútri. Otázkou však je, ako sa ale starať o záhradku počas letného obdobia? Takto!

Rastlinky polievajte vždy skoro ráno alebo neskoro večer

Počas letného obdobia je dôležité, aby ste svoju záhradku polievali vždy skoro ráno, keď je slnko ešte vysoko alebo neskoro večer, keď slnko zapadá. V prípade, že by ste rastlinky polievali vtedy, keď je slnko veľmi ostré, lístky rastlín by sa spálili a v najhoršom prípade by vám rastliny odumreli. Samozrejme, postrekom sa nevyhýbajte. Aj počas letných horúčav môžu vaše rastlinky a ich plody napadnúť škodcovia.

Zavlažujte aj trávnik


Nie je nutnosťou, aby ste každý deň chodili s krhlou po celej ploche trávnika a zalievali ju. Ak nemáte nainštalované zavlažovacie zariadenie, tak je práve čas zaobstarať si ho. Rok čo rok býva leto horúcejšie ako ktorékoľvek predtým. Najčastejšie sa využíva podzemné zavlažovacie zariadenie. Rátajte s tým, že počas leta budete musieť trávnik pravidelne zavzdušňovať. Preto ak ste to ešte nerobili, vezmite si pracovné rukavice a pustite sa do práce. Počas roka koste trávnik 1-2 krát do týždňa. Počas leta ešte menej.

Paradajky, uhorky a papriky pravidelne striekajte proti škodcom


Aj keď sa všemožne snažíte vyhýbať postrekom na zeleninu, nezaobídete sa bez toho. Ak chcete dopestovať akúkoľvek zeleninu, musíte vždy siahnuť po postrekoch. Všímajte si aj rast zasadených rastliniek. Ak má príliš veľa výhonkov a listov, snažte sa ich preriediť. Tým zabezpečíte lepší prísun výživných látok do plodov, ktoré vám narastú do požadovanej veľkosti.

Ak už máte o všetko postarané, sadnite si na záhradnú hojdačku a relaxujte. Nezabúdajte – počas leta treba dopriať nielen sebe dostatočný prísun tekutín a vitamínov, ale aj rastlinstvu na záhradke.

Autor fotografie:www.pixabay.com