Bylinky na balkóne vypestuje každý

Čerstvé bylinky sú v lete neodmysliteľnou súčasťou taniera. Kam pre pár lístočkov bazalky, vetvičku rozmarínu alebo štipku tymianu, ak nemáte záhradku? V prípade, že bývate v byte s balkónom či terasou, vyhrali ste. Bylinkové zákutie sa hravo zmestí aj do tých najmenších balkónových priestorov. Ak si neviete rady, pýtajte sa odborníkov z Hornbach marketov.

Bylinky majú široké využitie ako korenie či prísada do šalátov, ale sú vhodné aj do nápojov, ako smoothie alebo kokteily. Pripravíte z nich aj vynikajúce čaje. Mnohé z týchto rastlín majú totiž nenahraditeľné liečivé účinky a sú hojne využívané nielen v alternatívnej, ale dnes už aj v modernej medicíne. Môžete ich dokonca len jednoducho vysušiť a nechať, aby prevoňali váš byt, dom či šatňu.
 
Balkóny sa im hodia
Voňavým a čerstvým bylinkám sa darí v záhrade, na balkóne i priamo v kuchyni. Pre všetkých nadšencov pestovania máme dobrú správu: bylinky na balkóne už dnes zvládne vypestovať skutočne každý. Ak ich zasadíte do samozavlažovacích hrantíkov, nemusíte si lámať hlavu ani s ich polievaním a pokojne môžete odísť na dovolenku. Rastliny sa zvládnu o seba postarať a vy si tak na balkóne jednoducho vytvoríte skutočný bylinkový raj.

Nechajte zavlažovanie na rastliny
Samozavlažovací systém zaručí, že si každá rastlina vezme práve toľko vlahy, koľko potrebuje. Stačí ju jednoducho zasadiť spolu s pestovateľským kontajnerom, v ktorom ste ju zakúpili a plniacu šachtu doliať vodou a tekutým hnojivom. ,,Pred pestovaním byliniek doma sa zamyslite nad voľbou vhodného umiestnenia a nad typom a veľkosťou hrantíka. Naši odborníci v marketoch vám s výberom veľmi radi pomôžu,“ radí odborník z oddelenia Záhrada v sieti projektových marketov Hornbach Daniel Brychta. O bylinky sa dokonale postará napríklad univerzálna sada all-in-one značky Lechuza s knôtovým zavlažovaním vrátane ukazovateľa hladiny vody.

Šalviu na slnko, mätu do tieňa
Pestovateľom odporúčame kupovať už predpestované bylinky. Výpestky byliniek je najlepšie nakúpiť tam, kde sa predávajú v dobrej kondícii a optimálne zalievané. Bylinky ako materina dúška, šalvia, oregano, rozmarín či levanduľa a medovka majú radi slnko. Tieň či polotieň je vhodný pre mätu, šťaveľ, trebuľku a ligurček. Pokiaľ je to možné, zbierajte ich vždy tesne pred použitím. Bylinky pestované doma majú väčšie nároky ako tie, ktoré sú vysadené v záhone. S ich výberom každému ochotne pomôže vyškolený personál projektových marketov Hornbach.

Kvalitná výživa je dôležitá
Rovnako ako všetky rastliny, aj bylinky potrebujú výživu. Na ich pestovanie preto kúpte vhodný a kvalitný substrát s prídavkom rašeliny. Zemina pre doma pestované bylinky by mala byť dobre priepustná a bohatšia na živiny ako pri rastlinách pestovaných v záhonoch. Rovnako je nutné dbať na kvalitné hnojivá. Tekuté hnojivo FloraSelf, ktoré sa dá primiešať do zavlažovacej vody, zakúpite v predajniach Hornbach, kde sa na celý sortiment vzťahuje navyše aj záruka trvale najnižších cien.

 
Viac nájdete na wwww.hornbach.sk

Pridajte sa k nám na Facebooku - www.facebook.com/HornbachSK