Prebuďte záhradné jazierko do zdravia a krásy

Aprílové počasie už tradične patrí k jari. Hoci letné teploty vystriedalo citeľné ochladenie, je tu čas na prebúdzanie záhradného jazierka. Pokiaľ sa budete držať overeného postupu, tento proces zvládnete hravo aj sami.

Vyčistenie jazierka

Prvým krokom pri príprave jazierka na jar je jeho dôkladné vyčistenie. Odstráňte lístie, odumreté časti rastlín a všetky povrchové riasy, ktoré sa v ňom mohli nahromadiť počas zimy. V prípade plytkých jazierok môžete na odstránenie nečistôt a usadenín z dna a po obvode použiť sieťku alebo hrable do jazierka či hrable na čistenie vodnej buriny. 

Skontrolujte škody

Poctivá obhliadka jazierka je ako preventívna prehliadka. Venujte pozornosť jeho jednotlivým častiam, ktoré mohol poškodiť mráz, prípadne komponentom, ktoré mohli zaniesť nečistoty. Taktiež skontrolujte a spustite technické vybavenie, ktoré ste na jeseň odložili do garáže. Keď sú v jazierku ryby, obzvlášť dôležitá je funkčná filtrácia. Pre jej rýchlejší rozbeh môžete pridať užitočné baktérie, ktoré ale aplikujte až vtedy, keď je teplota vody konštantne nad 5 °C.

Vymeňte vodu

Rutinné testovanie kvality vody v jazierku je dôležitou súčasťou prevencie škodlivého rastu rias, úhynu rýb a prípadne ďalších problémov. Najskôr je však vodu potrebné obmeniť. „Z jazierka odporúčame odčerpať časť vody a doliať ju novou vodou, ktorá by mala mať približne rovnakú teplotu ako voda v jazierku,“ hovorí Mgr. Robert Schemmer, manažér vzdelávacieho centra Super zoo. Potom je potrebné vodu ošetriť napríklad prípravkom Tetra Pond Aqua Safe, ktorý vytvára prirodzené prostredie pre ryby v jazierku, spoľahlivo viaže ťažké kovy a neutralizuje agresívny chlór.

Zmerajte pH

Obyvatelia jazierka sú štandardne mimoriadne citliví na zmeny hodnôt pH, ktoré ovplyvňujú ich zdravie a celkovú pohodu. Preto je potrebné vykonať jarnú štartovaciu analýzu kvality vody pomocou prúžkov Tetra Pond Test 6 v 1. Krátky test vám umožní rýchlo a spoľahlivo určiť šesť najdôležitejších hodnôt kvality vody v záhradnom jazierku v jednom jednoduchom kroku. Pomôže vám stanoviť pH, všeobecnú a uhličitanovú tvrdosť vody, koncentrácie dusitanov, dusičnanov a chlóru, ktorý je škodlivý tak pre ryby, ako aj pre rastliny.

Podporte zdravý reštart ekosystému

Na jar býva jazierko v nerovnovážnom stave. Imunitný systém rýb je po chladných mesiacoch oslabený, a preto sú náchylnejšie na choroby. Venujte im zvýšenú pozornosť, aby ste si prípadné zdravotné ťažkosti všimli včas a zároveň ryby zbytočne nestresujte lovením do sieťky. Na optimálnu podporu ich zdravia, ale aj rastu rastlín a prospešných mikroorganizmov, môžete použiť prípravok Tetra Pond SeasonStart. 

Ryby sú to, čo jedia

Majitelia záhradných jazierok dobre vedia, že na strave ich plávajúcich miláčikov záleží. U vodných tvorov na záhrade to platí dvojnásobne. Pokiaľ začali byť ryby už aktívne, no teplota vody  je ešte stále nízka, spravidla pod 10 °C, začnite ľahko stráviteľným krmivom s vysokým obsahom pšeničných klíčkov TETRA Pond Wheatgerm Sticks vo forme plávajúcich tyčiniek, ktoré bolo špeciálne vyvinuté na vyváženú stravu rýb najmä na jar a na jeseň.

 

 

Zdroj foto: freepik.com