Vďačné letničky - petúnie

Ak nepatríte k tým, čo majú rodinný dom so záhradou alebo políčko v záhradkárskej oblasti, či aspoň malú hriadku pred panelákom, určite si kúsoček prírody radi prenesiete na balkón, loggiu alebo okno.

Po muškátoch je najobľúbenejšou kvetinou, používanou na výzdobu balkónov i okien, petúnka hybridná (Petunia hybrida). Je to vzpriamene alebo previsnuto rastúca rastlina, 15 až 40 cm vysoká. Patrí k najvďačnejším letničkám. Nevyžaduje veľkú starostlivosť (okrem pravidelnej zálievky ju stačí raz za dva týždne poliať roztokom viaczložkového hnojiva) a kvitne celé leto až do prvých mrazov. Výborne znáša teplo až horúčavy a neškodí jej ani občasné preschnutie, preto ju môžeme umiestniť na južnej aj západnej strane. V daždivom lete sa jej však nedarí. Vodu nikdy nelejeme na kvety, ale iba okolo rastlín.
Z botanického hľadiska je petúnka viacročná rastlina, u nás sa však pestuje ako letnička. Patrí do čeľade ľulkovitých. Pochádza z Južnej Ameriky a je príbuzná tabaku. Do Európy ju priviezli v 19. storočí. Bolo vyšľachtené veľké množstvo odrôd. Farby petúniek sú naozaj rôznorodé - od bielej, žltej, ružovej, modrej až po dvojfarebné odrody. Lievikovité kvety sú široké 5 až 13 cm a môžu byť jednoduché alebo plné, na okrajoch vlnité a kučeravé. Listy má valcovité, jemne plstnaté, krehké. Na dosiahnutie pekného farebného účinku použijeme drobnokveté a stredne veľkokveté odrody výrazných farieb. Pred veľkokvetými a plnokvetými majú výhodu v tom, že odkvitnuté kvety samé odpadávajú. Inak to musíme robiť my, čím zabránime tvoreniu semien a rasliny budú kvitnúť bez prerušenia a pekne sa rozrastú. Vysadením debničiek previsnutými petúnkami dosiahneme prenikavejší farebný efekt, lebo sa podstatne zväčší farebná plocha. Pri výbere farieb prihliadame na odtieň omietky domu, prípadne širšie okolie. Sadenice petúniek si radšej kúpme, pretože v bytových podmienkach sa nedajú dopestovať. Do debničiek ich vysádzame na vzdialenosť 15 až 20 cm v druhej polovici mája, teda až po "troch zamrznutých". Vhodné sú aj na výsadbu záhradných a parkových záhonov. Poslúžia tiež na krátkodobú dekoráciu vzdušných slnečných interiérov. Veľké množstvo odrôd navzájom sa odlišujúcich vzrastom, farbou a tvarom kvetu možno rozdeliť do štyroch skupín:
 
• Multiflora - rastliny sú vysoké 15 až 30 cm, majú množstvo malých jednoduchých alebo poloplných kvetov znášajúcich aj nepriaznivé počasie.
 
• Grandiflora - majú menej kvetov, sú však väčšie, zvyčajne 7 až 10 cm široké, niektoré sú pomerne chúlostivé na dážd a vietor.
 
• Nana compacta - sú 15 až 30 cm vysoké. Kvety sú široké 5 až 8 cm, pomerne odolné proti  nepriaznivému počasiu.
 
• Pendula - majú dlhé ovisnuté, bohato  rozkonárené stonky a veľké množstvo 5 až 7 cm širokých kvetov. Sú odolné proti dažďu a veľkým horúčavám. Najviac sa používajú do okenných debničiek a mís.