Tipy pre pohodové prežitie zimy

 Neznášate zimné mesiace? Sú pre vás stelesnením pochmúrna, ospalosti, skleslosti a zlej nálady? Nuž, nezostáva vám nič iné ako bojovať a zimné mesiace si maximálne spríjemniť. Nájdite na zime niečo krásne a budete spokojnejší a vitálnejší. Kto vie, možno si zimu časom zamilujete.

 
Bojujte proti tmavým a chmúrnym dňom pohybom!

 
Určite ste niekedy v živote zažili situáciu, že sa vám niečo naozaj nechcelo, ale prekonali ste sa. Nakoniec ste skonštatovali, že sebazaprenie vám prinieslo úžasný pocit. Daná situácia sa vzťahuje i na pohyb. Šport má množstvo pozitívnych účinkov. Udržíte si sexi figúru, budete zdraví a najmä svieži. Hormóny šťastia vám zlepšia náladu. Chladné dni sú ako stvorené pre aeróbne aktivity, uprednostňujte ich pred anaeróbnymi. Zima viac nebude depresívnym obdobím vo vašom živote.

 
Jedlom k zdraviu a veselosti

Je prirodzené, že v zimných mesiacoch si telo akosi prirodzene „pýta“ mastnejšie a sladké jedlá. Napriek tomu skúste svoje chúťky korigovať. Nepriateľmi sú predovšetkým rafinovaný cukor a mastné, vyprážané a slané jedlá. Podľa mnohých výskumov sa tieto potraviny podieľajú na zlej nálade, depresii a výrazne znižujú schopnosť sústrediť sa. V zimných mesiacoch konzumujte dostatok bielkovín a komplexných sacharidov. Denne maškrťte oriešky, ktoré pozitívne ovplyvňujú nervovú sústavu.

Nedostatok svetla je častou príčinou depresie

Krátke a tmavé dni sú sprevádzané nedostatkom slnečného žiarenia a následne i vitamínu D. Bojovať môžete tak, že si dožičíte čo najviac času stráveného na čerstvom vzduchu. Vitamín D dodáte organizmu i z potravín. Je obsiahnutý v morských rybách ako makrela, sardinky či losos. Ak obľubujete rajčiny, kakao či ďatle, nedostatkom D vitamínu by ste trpieť nemali.

 Robte to, čo vás baví!

Je toľko činností, ktorým sa človek môže venovať. Pocit z dobre vykonanej práce je na nezaplatenie. Ak v lete nemáte čas na ručné práce, lebo sa venujete záhradke, využite pre svoju záľubu zimné mesiace. Milujete knihy? Potom sa zababušte do deky a nechajte sa unášať príbehmi, ktoré vás vnútorne obohatia. Choďte do prírody, do kúpeľov, na masáž alebo na lyžovačku. Jednoducho, nájdite si niečo, čo vás bude napĺňať. Potom bude jedno, aké je ročné obdobie.

 
Modrým svetlom k pozdvihnutiu nálady

Ak sa nebojíte skúsiť niečo nové, skúste pravidelnú terapiu modrým svetlom. Kvalitné prístroje dostanete v špecializovaných predajniach či e-shopoch. Modré svetlo má údajne schopnosť pozdvihnúť náladu k lepšiemu. Okrem toho má ďalší rad zdravotných výhod.
 
(-mm-)