Kto sa smeje, dlhšie žije

Spomeniete si na chvíľu, kedy ste sa naozaj od srdca zasmiali? Ak lovíte v pamäti len veľmi ťažko, je načase urobiť vo svojom živote zmenu. Začnite sa viac usmievať. Od úsmevu je len malý krôčik k oslobodzujúcemu smiechu. Ak máte stále pochybnosti o dôležitosti a pozitívnych účinkoch smiechu, možno vás presvedčia nasledujúce fakty.

Vedeli ste, že smiech zmierňuje bolesť a posilňuje imunitný systém?
Smiech je predmetom mnohých výskumov. Viaceré z nich preukázali, že smiechom možno posilniť obranyschopnosť organizmu a tlmiť bolesť. Terapia zvaná smiech je naozaj veľmi účinná, pretože:
  • Smiech pôsobí na zníženie hladiny niektorých stresových hormónov (kortizol, adrenalín, dopamín). Naopak, pri smiechu sa vyplavujú takzvané hormóny šťastia. Je zrejmé, že smiechom možno znížiť účinky stresu.
  • Úprimný smiech má očisťujúce účinky. Dochádza k prečisteniu dýchacích ciest, pľúc, ale aj k uvoľneniu niektorých svalových skupín. V neposlednom rade je dobrým tréningovým programom pre ľudské srdce.
  • Smiech prináša zabudnutie. Aspoň na chvíľu vás odbremení od stresu, hnevu, výčitiek svedomia a ďalších negatívnych emócií.
  • Život je plný problémov, ktoré sa nevyhýbajú nikomu z nás. Rozdiel spočíva v tom, akým spôsobom sa na ne pozeráme. Ak sa dokážete pozerať na veci z lepšej resp. veselšej stránky, váš život bude krajší. Prestaňte brať problémy ako hrozby, pozerajte sa na ne ako na výzvy, ktoré vás posunú ďalej. Ak riešenie problému „nevypáli“ vo váš prospech, netrápte sa. Vezmite si ponaučenie a s úsmevom kráčajte ďalej.
  • Smiech má dôležité miesto v sociálnych vzťahoch. Ľudia, ktorí sa radi smejú, sú obľúbení. Každý z nás sa rád obklopuje veselými a pozitívne naladenými ľuďmi. Bridí sa vám smiať sa nasilu? Vedzte, že pravý a falošný smiech sa rozlišujú len veľmi ťažko. Navyše, zdravotné benefity sú veľmi podobné a od falošného smiechu je len krôčik k ozajstnému a úprimnému smiatiu sa.
  • Ľudia, ktorí sa naozaj radi smejú, sú v živote šťastnejší, dožívajú sa dlhšieho veku a sú kreatívnejší ako ostatní.
Naše odporúčanie: Ak máte na výber medzi sledovaním komédie a vážneho žánru, zvoľte si komédiu. Veselé scénky vyčarujú na vašej tvári úsmev, ktorý lieči. Navyše, smiech chráni pred srdcovo-cievnymi chorobami!
 
MIMI
Foto: freedigitalphotos. net / photostock