Spokojná mama, spokojné dieťa. 7 tipov, ako byť šťastnou matkou

Určite ste už nejedenkrát počuli, že ak je šťastná matka, je spokojné aj jej dieťa. Ak o tom nechcete len počúvať, ale zažiť to na vlastnej koži, inšpirujte sa našimi tipmi.

1. 30 minút denne iba pre seba

Podľa psychológov potrebuje matka na to, aby mohla naplno a šťastne fungovať, až dve hodiny denne stráviť podľa svojho gusta. Avšak v reálnom živote si takýto luxus nemôže dovoliť takmer žiadna z nás. Avšak nevyhnutnosťou je aspoň 30 minút denne, ktoré strávime samy bez detí pri obľúbenom cvičení, čítaní knihy alebo hlbokom dýchaní v tichej miestnosti.

2. Nepodľahnite tlaku okolia

Dobre mienené rady od blízkeho i vzdialenejšieho okolia sa začínajú objavovať už v období tehotenstva. Vrece s nimi sa roztrhne po narodení malého drobca a zvyčajne to pokračuje až dovtedy, kým neopustí rodičovské hniezdo. Ak chcete byť šťastnou mamou, riaďte sa svojou intuíciou a nepodľahnite tlaku okolia. Robte podľa seba, buďte sama sebou!

3. Starajte sa o seba

Nemusíme byť každý deň nalíčené a ani oblečené podľa najnovšej módy, aby sme sa cítili sebavedomo a príjemne. Stačí si vybrať vkusné a pohodlné oblečenie, pravidelne navštevovať kaderníčku a nedokonalosti pleti zakryť ľahkým mejkapom a hneď sa budeme cítiť lepšie.

Naopak, ak sa každý deň desíme pohľadu do zrkadla, pretože máme kilá navyše, len veľmi ťažko z nás budú spokojné matky. Dobrou správou je, že vždy sa dá s tým niečo urobiť.

4. Do domácich prác zapojte celú rodinu

Nikde nie je napísané, že chod celej domácnosti musíme zvládať samy. Ak do domácich prác či nakupovania zapojíme manžela i deti, nemusíme každý deň padať od únavy a ušetrenú energiu i čas venovať príjemne stráveným chvíľam v kruhu rodiny, napríklad pri spoločnej hre.

5. Nezabúdajte na plnenie svojich snov

Je prirodzené, ak žena, teda matka, na určitý čas odloží svoje potreby a venuje sa malému bábätku. Avšak tento stav nesmie byť dlhodobý! Problém nastane vtedy, ak sa matka dostane do role obete, ktorá venuje všetok svoj čas i energiu rodine a kašle na samú seba.

Šťastná a spokojná mama teda nikdy nezabúda na to, že aj ona má svoje sny a túžby a pracuje na nich – aj na rodičovskej dovolenke sa dá vzdelávať formou kníh či online kurzov, získať vysnívanú postavu či založiť si vlastný blog.

6. „Randite“ s manželom

Mnoho mám ignoruje skutočnosť, že sú stále manželkami či partnerkami. Vzťah s partnerom by sa nemal dostať na druhú koľaj ani po príchode detí na svet. Preto je dôležité, aby si pár našiel v priebehu týždňa niekoľko chvíľ a strávil ich pri príjemnom rozhovore, zašiel si na prechádzku či do kina.

7. Keď nejde o život, nejde o nič

Deti nás mnohé naučia. Voskovými farbičkami popísaná stena, rozbitá obľúbená váza či  mejkap na telíčku svojho dieťaťa nie sú dôvody na krik ani hnev. Ak sa naučíme brať život s nadhľadom i potrebnou dávkou humoru, pozerať sa na veci z tej lepšej stránky, budeme spokojnejšie my i celá naša rodina.

Mirka 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/rodina-mama-a-dc%C3%A9ra-die%C5%A5a-diev%C4%8Da-1848957/