
Ako rozšíriť slovnú zásobu hravou formou?
V súčasnosti je sila hry a zábavy podceňovaná. Či už ide o rodičov alebo pedagógov, mnohí volia cestu výdrže a pracovitosti. V deťoch však pri takomto spôsobe prístupu k učeniu môže zavládnuť nechuť či vzdor. Hranie sa je viacúčelová činnosť, ktorá dieťaťu pomáha v niekoľkých smeroch.
Hra ako učebná pomôcka
Vďaka hrám rozvíjame:
- fyzické schopnosti – vďaka rôznym úlohám, kedy sa musí dieťa plaziť, liezť, behať či udržiavať rovnováhu,
- kognitívne funkcie mozgu – pomáhajú spoznávať, pamätať si, učiť sa a spoznávať okolitý svet,
- sociálne zručnosti – dieťa sa pri hre učí spolupracovať v rámci tímu, hrať podľa určitých pravidiel, akceptovať výhru súpera, preberať určitú rolu,
- jazykové schopnosti – pretože hranie sa je často o komunikácii s jedným alebo viacerými ľuďmi, schopnosti vyjadriť sa, vysvetliť alebo argumentovať.
Technologický vývoj nám vytvára prostredie, ktoré nás intenzívne vyrušuje a odpútava pozornosť. Dnešné deti zápasia s problémami pri čítaní, písaní a porozumení textu. Nedostatok komunikačných zručností u detí spôsobuje aj mnohé sociálne problémy. Detská psychologička Michaela Artemiou považuje komunikáciu medzi deťmi a rodičmi za dôležitú. „Umožňuje vyjadrovať potreby, pomáha stabilizovať emócie, čo je dôležité pre pocit bezpečia a podporuje vzájomné porozumenie. Práve atmosféru dôvery a podpory pomáhajú vytvárať každodenné "kroky" akými sú aktívne počúvanie, empatia, otvorenosť ale aj rešpekt.“
Knihy sú dokonalý spôsob, ako rozširovať slovnú zásobu detí i dospelých. Ak vaše deti inklinujú viac k hrám a ku knihám si ešte nevytvorili vzťah, zahrajte sa s nimi.
V súčasnej interaktívnej dobe deti strácajú aj schopnosť vyjadriť sa a komunikovať. Aj preto je pre ne vhodnou zábavou hra ako Activity Táto hra je celosvetovo obľúbená, pretože núti hráčov používať reč tela, rozvíja vyjadrovacie schopnosti, kreslenie, ale aj logické myslenie. Pre dieťa, ktoré má problém s komunikáciou či socializáciou, môže predstavovať veľký prospech.
Úlohou rodiča alebo pedagóga je tiež byť kreatívny. Odporúčajú sa hračky, ktoré inšpirujú deti a rozvíjajú ich fantáziu. Ak hľadáte rýchlu zábavu pre deti, vyskúšajte hru Tik tak bum. Je napínavá a jej hlavným princípom je dokázať v čo najkratšom čase vymýšľať správne slová a nenechať si v rukách „vybuchnúť bombu“.
Zdroj foto: Piatnik