Problémy s učením? Vyhýbajte sa týmto omylom

Problémy s učením? Vyhýbajte sa týmto omylom

Učíme sa po celý život, pričom v istých situáciách ide o plynulý, prirodzený proces a inokedy si to viac ako chuť vyžaduje vôľu. V prechodnom študentskom období  – z prvého na druhý stupeň, zo základnej na strednú atď. sa dôsledky neefektívneho učenia spájajú aj s adaptáciou na nové prostredie. Na učenie vplývajú rôzne faktory a tie netreba podceňovať, inak ohrozia celkové fungovanie, emočné a fyzické zdravie dieťaťa.

Po škole najprv oddych, až potom učenie?!

Aj učenie si vyžaduje organizáciustriedanie viacerých rozdielnych aktivít, ktoré vám dodajú energiu. Dieťa nikdy nenúťte sadnúť hneď po vyučovaní doma za stôl a narýchlo si pripraviť úlohy. Je to síce príjemná predstava toho, ako budete mať večer všetci chvíľku pre seba, ale učenie takto nezefektívnite.

Vyžaduje sa nielen silná vnútorná disciplína, ale aj fyzická kondícia. Pri učení sa totiž zaťažuje ľavá mozgová hemisféra, vyvíja sa tlak na zrak a pri učení v sede taktiež na celé kostrové svalstvo. Telo potrebuje zregenerovať, ideálne pri športových aktivitách. Ak ste skôr kreatívna duša, zrelaxujte pri hre na hudobnom nástroji, maľovaní a pod.

Pozor, relax pred učením nepredstavuje čítanie kníh, prezeranie správ a obsahu na internete ani nič podobné, čím opäť prijímame nové informácie a zaťažujeme mozgové bunky.

Krátke, ale účinné osvieženie a strava

Niekomu skutočne tesne pred učením pomáha vlažná sprcha, ktorou sa telo prekrví a očistí. V strave obmedzte akékoľvek polotovary, ťažké mastné jedlá a pravidelne dopĺňajte prísun vitamínu B, C a E ako účinných antioxidantov a D na podporu celkovej imunity. Vodu popíjajte priebežne, taktiež kontrolujte množstvo soli v minerálkach a nevynechávajte ani bylinné čaje, najmä tie, ktoré pôsobia regeneračne a upokojujúco.

Pri učení pociťujete stres a rýchlo sa unavíte?

Učte sa v tichšej, čistej a dobre vyvetranej miestnosti. Seďte za písacím stolom a pre lepšiu kondíciu striedajte stoličku s fit loptou. Príjemnou zmenou je poprechádzať sa po miestnosti a ak je dobré počasie, vyjsť si na lúku, do parku alebo na iné menej frekventované miesto.

Neučte sa v ľahu na posteli, ani pri zapnutej TV či na počítači – to je aktuálny trend, no naozaj, nič nenahradí šum knižných stránok a možnosť ručne si vpisovať a zvýrazňovať informácie.

Takisto je denné svetlo nenahraditeľným pomocníkom – nočné lampy vyžarujú ostré, prenikavé svetlo, čo spôsobuje záťaž na oči a tá vás skôr unaví. Nedokážete sa učiť pri absolútnom tichu? Zapnite si hudbu, (rádio nie, taktiež vás novými informáciami bude oberať o pozornosť) alebo len otvorte okno – v uliciach nie je nikdy ticho.

Organizácia a motivácia

Najprv skontrolujte poriadok na svojom stole a o obmedzte všetko, čo by vás privádzalo na iné myšlienky či k iným činnostiam. Neučte sa v zlej nálade, podráždení, unavení alebo keď ste chorí. Nič vám neutečie a takéto namáhanie tela a pozornosti aj tak nemá význam.

Stále sa zdôrazňuje potreba priebežného, nie nárazového učenia (Pozor, ak sa chystáte dohnať zameškané učivo ráno pred skúškou, hrozí vám, že budete v strese, myšlienkami odbiehať k tomu, čo ešte potrebujete stihnúť a pod takým tlakom si nebudete vedieť spomenúť ani na to, čomu ste sa venovali „na úrovni“.

Nejde vám to len preto, že sa obávate zlyhania pri vašich neobľúbených predmetov? Ide len o ďalšiu skúšku vašej osobnosti – dáva vám možnosť prekonať svoje omyly, rozšíriť si obzory a robí z vás všestranného človeka. Takto výnimočne pristupujte aj k učeniu!  

Prvoradé je vedieť a mať nachystané úlohy na nasledujúci deň. Striedajte zadania, ktoré si vyžadujú jazykové poznatky s logickými a potom ich „osviežte“ názorovými. Na jeden podvečer je optimálne venovať sa 2 ťažším a jednému obľúbenému predmetu. V neskorých večerných a nočných hodinách máte už spať - bez ohľadu na vek a školský poriadok

Tatiana