Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Láskavosť nás robí šťastnejšími. Ako byť láskavým?

Podľa Slovníka súčasného slovenského jazyka je láskavosť definovaná ako prívetivé, láskavé správanie, vľúdnosť či dobrota. Byť láskavým teda znamená prejavovať lásku, vyznačovať sa vľúdnosťou a prívetivosťou.

Láskavosť v každodennom živote je cestou k tomu, ako byť šťastnejším. Láskaví ľudia vraj oveľa menej trpia úzkosťami či depresiami, sú obľúbení, na druhých pôsobia pozitívne. Kto z nás by nechcel byť šťastný, vnútorne vyrovnaný a obklopený skvelými ľuďmi? Nuž, musíme preto niečo urobiť. Ako byť láskavým v bežnom živote?

1. Prejavujte láskavosť sebe

Len ťažko môžete prejavovať vľúdnosť k ostatným, keď sa tak nesprávate ku sebe! To je najzásadnejšia vec, na ktorej je potrebné zapracovať. Majte sa radi, odpustite si, netýrajte sa zbytočným obviňovaním, starajte sa o seba, doprajte si. Pozrite sa na seba očami anjela či Boha, ktorý vás vidí ako dokonalú bytosť. Jednoducho urobte všetko preto, aby vaše sebavedomie i sebaláska boli na zdravej úrovni a potom bude ľahké byť láskavým k ľuďom okolo vás.

2.  Zaujímajte sa o druhých

Skúste sa zamyslieť, ako vyzerala vaša posledná komunikácia s kamarátkou či susedkou na ulici. Ako prebiehala? Možno prídete na to, že ste väčšinou odpovedali na otázky, a teda rozprávali o sebe.

Ak však chcete byť láskavejším, skúste pri ďalšom stretnutí klásť otázky vy a pozorne počúvať. Nebojte sa prejaviť svoju empatiu.

3. Urobte každý deň jeden dobrý skutok

Každý deň nám ponúka množstvo príležitostí pomôcť druhým. Niekedy stačí pustiť staršiu dámu sadnúť si v električke, inokedy podporiť jedlom či šatstvom človeka bez domova, ďalší raz odniesť nákup staršej susedke.

4. Neposudzujte a neodsudzujte

Ohováranie či dokonca osočovanie sa stalo bežnou súčasťou našich rozhovorov. Mnohí z nás si neuvedomujú, aké sú škodlivé – pre tých, ktorí ohovárajú i tých, ktorých ohovárajú.

Ak by sme všetci namiesto druhých radšej riešili vlastné problémy, svet by sa stal krajším miestom. Posudzovať a odsudzovať je to najľahšie, ale nemáme na to žiadne právo. Skúsme sa radšej vžiť do ich situácie, poprípade im nejakým spôsobom pomôcť. Myslite na to, že nikto nie je dokonalý, ani vy. Všetci máme svoje chyby.

5. Myslite pozitívne

Z láskavého človeka srší dobrota a optimizmus. Ak ste optimizmus do vienka nedostali, môžete to postupne zmeniť – praktizujte pravidelne rituál vďačnosti, používajte pozitívne afirmácie, vizualizujte.

6. Nezabúdajte na slušnosť

Boli by ste taký láskavý? Ďakujem pekne. Prosím. Nevadilo by vám, keby som si ku vám prisadol? Kedy ste naposledy použili niektorú z týchto viet? Ako často použijete denne, napríklad slovíčko ďakujem? Ak konštatujete, že skôr zriedka, napravte to. Je jednoduché poďakovať s úsmevom aj za maličkosť. Snažte sa o slušnú, láskavú konverzáciu so svojou rodinou, priateľmi i kolegami.

Mirka
 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/pohovor-rozhovor-pr%C3%A1ca-podnikate%C4%BEka-3410427/