DENNÍK RELAX - Cestovanie s dieťaťom, iba stres?

Cestovanie s dieťaťom, iba stres?

Blíži sa dovolenková sezóna a máte doma maličké dieťa. Chcete ísť na dovolenku letecky, okúpať sa, a veľmi sa obávate toho, čo bude s malým dieťaťom. Cestovanie s deťmi je veľmi stresujúca skúsenosť, ktorá rozplýva pozitívne predstavy o dovolenke. Lietadlo je najnáročnejšou súčasťou cesty, ale ak si dáte pozor na pár vecí, nič zlé sa nemôže stať. Poďme sa na to však pozrieť pekne po poriadku.

Dieťa do dvoch týždňov letecké spoločnosti neprepravujú. Detskí lekári aj tak radia vydržať aspoň prvé tri mesiace a nikam neletieť. Ratolesť do dvoch rokov neplatí za vlastné sedadlo, iba čas letiskových poplatkov. Môžete ho mať pri sebe na rukách, na kolenách. Dieťa od dvoch rokov má nárok na vlastné sedadlo, dokonca povinnosť, už totiž nie je infant.

Prebaľovanie počas letu je niekedy nevyhnutné, a preto sa robieva zvyčajne na WC, nie medzi cestujúcimi. Keďže býva neustále v lietadle chladno kvôli klimatizácii, je potrebné dieťa teplo obliecť, dať mu dlhé rukávy, svetrík, dečku, čiapočku. Radšej mu vezmite zopár vecí navyše do príručnej tašky, ako potom myslieť na dôsledky, a stresovať sa, ak dieťa ochrie na dovolenke. Kočík ľahko odovzdáte pri check- ine, takisto ako batožinu. Nezabudnite okrem týchto potrieb tiež zobrať malému dieťaťu dostatok tekutín a jeho obľúbené jedlo, podľa toho, čo už môže konzumovať.

Pribaľte tiež do príručnej tašky cumlík a obľúbené hračky, snažte sa ho nejako zabaviť. Počas vzletu a pristávania si ho dajte na hrudník a snažte sa ho tíšiť. Taktiež je fajn, ak dieťa už vníma, zobrať tablet, alebo mobil, aby si pozeralo rozprávky, prípadne vybrať si miesto pri okienku, aby pozorovalo krajinu.

Nezabudnite, ak máte staršie dieťa ako dva roky, zobrať aj omaľovávanku, farbičky, pexeso, puzzle a hrajte sa s ním na palube. Nevymáhajte stále od neho, aby bolo ticho, dieťa musí trošku rozprávať, je živé, cestujúci to istotne pochopia. Jedine takýmto spôsobom ho môžete nejako zabaviť, ale verte, ani to nie na dlho.

Je vhodné si vybrať zo začiatku bližšie destinácie a neleťte s ním hneď napr.do Ameriky. Treba najprv objaviť niečo bližšie, a potom sa vrhnúť na ďaleké cesty. Skúste možno na prvýkrát zvážiť cestu počas noci a nie cez deň. Dieťa aspoň rýchlejšie zaspí a vy budete mať nerušenú cestu. Nikdy ho však nenechávajte samé bez dozoru!

Rada: Pred odletom sa ešte uistite o všetkých detailoch a náležitostiach týkajúcich sa cestovania lietadlom s vašou ratolesťou. Kontaktujte leteckú spoločnosť a v prípade nejasností si overte všetky informácie.

Obrňte sa veľkou trpezlivosťou a láskou k vášmu dieťaťu, nie všetky lety prebiehajú bezproblémovo. Snažte sa vcítiť aj do kože malinkého dieťaťa.Tak ako pre vás, ani preň nie je cesta jednoduchá.

Natalie