Anorexia alebo posadnutosť štíhlosťou

Anorexia alebo posadnutosť štíhlosťou

Hoci je anorexia pomerne známy pojem, mnohým z nás chýbajú dôležité informácie, alebo ju považujeme „za niečo“, čo sa nás netýka. Pravda je taká, že anorexia je problémom celej spoločnosti. Mali by sme mať dostatok informácií, aby sme vedeli proti prípadným problémom s anorexiou, v našom najbližšom okolí bojovať.

Aké sú základné znaky anorexie?

Anorexia patrí medzi najrozšírenejšie typy porúch príjmu potravy. Spočíva v posadnutom sledovaní hmotnosti a následnom drastickom obmedzení prísunu potravy. Jedlo a najmä priberanie spôsobujú anorektičke veľký strach. Je závislá na diétach a chudnutí. Okrem odmietania jedla a neprirodzeného úbytku hmotnosti sa vyskytuje prehnané športovanie a užívanie liekov na chudnutie i odvodnenie organizmu.

Dôsledky anorexie

Výsledkom anorexie je stav podvýživy a prehlbujúce sa duševné problémy. Anorexia môže vyústiť do problémov s kostnou sústavou, obličkami a ťažkostí so srdcom. Výnimkou nie sú ani prípady smrti. Základnými znakmi anorexie sú BMI, ktoré je jasnou známkou podvýživy, vynechávanie menštruácie, vypadávanie vlasov, zlý stav pokožky a nechtov.

Ktoré spoločenské skupiny sú najviac ohrozené?

Anorexia sa vyskytuje prevažne u dospievajúcich žien, ale výnimkou nie sú ani dospelé ženy, prípadne muži. Nikto nedokáže presne pomenovať faktory, ktoré anorexiu spúšťajú. Zvyčajne sa považuje za súhrn dedičných, sociálnych a osobnostných hľadísk. Zbystrite pozornosť v prípade, že sa v minulosti vo vašej rodine vyskytli problémy s poruchami príjmu potravy. Rizikové sú aj niektoré povolania – modeling, balet alebo gymnastika. Anorexia veľmi často postihuje perfekcionistky, ktoré chcú byť dokonalé, prípadne je dôsledkom svojského vyrovnávania sa s ťažkými životnými udalosťami.

Anorexia ako psychický problém

Odmietanie potravy a následné zdravotné ťažkosti sú len jednou stranou mince. Rovnako veľkým, ak nie ešte väčším problémom sú psychické ťažkosti. Na začiatku sa badateľné prejavy ako smútok, skleslosť a náladovosť. Výnimkou nie je depresia a dlhodobá úzkosť, ktoré následnú liečbu značne komplikujú.

Ako sa zachovať, keď je v našom okolí osoba s anorexiou?

Vašou úlohou je dosiahnuť, aby sa postihnutá osoba rozhodla zveriť do rúk odborníka a priznala, že má problém a potrebuje pomoc. Dôležité je zvoliť si pre dôverný rozhovor správny čas a situáciu. Hovorte úprimne, nebojte sa priznať, že si o dotyčnú osobu robíte starosti a záleží vám na nej. Vymenujte skutočnosti, ktoré signalizujú, že má problém. Nenásilným spôsobom spomeňte možnosť návštevy odborníka alebo ponúknite kvalitnú literatúru, najlepšie od autora, ktorý v minulosti poruchami príjmu potravy sám trpel, a vyliečil sa. Za žiadnu cenu nevyvolávajte konflikty a dotyčného človeka neobviňujte.

    MIMI