Ako sa mať rád (1. časť)?

 Chcete, aby vás ľudia mali radi? Chcete byť obľúbený? Potom vám nezostáva nič iné ako naučiť sa mať rád. Láska k sebe je základným krokom, ktorý vás povedie k lepšiemu a krajšiemu životu. Ak sa dokážete mať intenzívne rád, nespochybniteľne sa váš život zmení k lepšiemu.

Ponúkame vám niekoľko krokov, ktoré vám môžu v tomto smere výrazne napomôcť. Vzbudia vo vás pozitívne emócie a pravidelným tréningom sa dopracujete k skvelým výsledkom.
  • Ľudia vo vašom okolí vám možno povedia veci, o ktorých ste nemali ani najmenšie tušenie
Vaše okolie vás v mnohých smeroch vidí lepšie, dokáže s prehľadom a spoľahlivo vymenovať vaše kladné i záporné povahové črty či vlastnosti. V tomto prípade sa sústreďte na tie pozitívne. Opýtajte sa rodiny, priateľov, kolegov či dobrých známych, ako vás vnímajú. Odpovede si zaznamenajte, aby ste sa viackrát mohli k nim vrátiť a prečítať si ich. Neustále opakovanie vašich dobrých vlastností sa zafixuje do vášho podvedomia a budete sa vidieť lepšie.
Po hodnoteniach vašich priateľov si vytvorte svoj vlastný zoznam. Zamyslite sa a bez okolkov si priznajte svoje klady aj zápory. Nepochybne zistíte, že tých dobrých vlastností je určite viac ako tých trošičku horších. Nezabúdajte na maličkosti, pretože celok sa skladá z drobných maličkostí.
  • Viackrát denne sa chváľte za všetko dobré, čo sa vám podarilo
Podarilo sa vám upiecť výborný koláč? Ukončili ste pracovný projekt skôr ako ste očakávali? Nehovorili ste s manželom zlostne, hoci by si to bol zaslúžil? Skvelé, ste úžasný človek. Pochváľte sa a chváľte sa čo najčastejšie. Použiť môžete naozaj tie najkvetnatejšie výrazy. Najlepšie je uviesť si príklad. „Sandra, si naozaj úžasný a skvelý človek. Si taká pekná, taká neskutočne inteligentná a dobrá. Dnes vonku prší a hoci ťa pohľad z okna nepotešil, prekonala si negatívne myšlienky a prišla do práce s úsmevom. To nedokáže hocikto. To vedia len silní ľudia a ty takým naozaj si.“
  • Píšte si denník, do ktorého si zaznamenávajte všetko pozitívne, čo o vás povedia ostatní
Písanie denníka nie je žiadnym prežitkom. Ak sa človek nemá komu zdôveriť a potrebuje sa vyrozprávať, denník je dobrým priateľom. Okrem toho si do denníka nezabudnite zapisovať všetky pozitívne veci, ktoré sa o sebe dozviete. Zaznamenávajte si pochvaly od manžela, priateľa, kamarátov, rodičov až po nadriadených či kolegov v práci. Budete prekvapený z toho, aký ste skvelý človek a koľko máte dobrých vlastností. Čo je však najdôležitejšie, budete sa mať zo dňa na deň radšej.
  • Odpustite si a prejavujte si súcit
Prenasledujú vás hriechy minulosti? Urobili ste chybu, ktorú veľmi ľutujete? V týchto chvíľach si skúste spomenúť na nasledujúce riadky, pretože každý z nás má svojho anjela, nebeskú bytosť, ktorá na neho dáva pozor a nadpozemsky ho miluje. Táto nebeská bytosť nevidí vaše chyby ani nedostatky. Obdivuje vás za všetko, čo dokážete. Ak ste aj urobili niečo zlé, ona sa na vás nehnevá. Ona vám odpúšťa. Tak prečo si neodpustíte vy? Prečo sa trápite? Naučte sa súcitu k sebe samému. Spadne vám obrovský balvan zo srdca. Ak je to pre vás ťažké, skúste si predstaviť, že vy ste nebeskou bytosťou alebo dobrým priateľom a prihovárate sa sebe. Jednoducho si na chvíľku vymeníte úlohu s vaším anjelom či dobrým priateľom. Ako sa budete so sebou rozprávať? Určite použijete mnoho povzbudzujúcich viet plných odpustenia, súcitu a lásky.
 
MIMI