Ako riešiť zlý vzťah medzi matkou a dospievajúcou dcérou?

Každý vzťah môže byť tým najkrajším, len ho treba zdravo pestovať a poskytnúť mu primeraný priestor na všetko – aj na to dobré, aj na zlé. Nevypláca sa ísť do žiadneho extrému, teda ani príliš deti ochraňovať, ani nemať tušenie, kde sa práve nachádzajú. Veľkým „tréningom“ vo vzťahoch je úspešne zvládnuť obdobie dospievania. Ešte viac, keď ide o dcéru a jej vzťah k mame.

Matky majú tendenciu ochraňovať a byť nápomocné, či už ich o to niekto požiada, alebo to len podľa nich vyplynulo z kontexu. Treba si uvedomiť, že dospievajúca dcéra je v tomto období ako búrka. Je plná tajností, protichodných nálad a nedá sa predpokladať, ako bude reagovať, keď máte chuť sa s ňou porozprávať.

Rodič by nikdy nemal upustiť zo svojej významnejšej, dôležitejšej roly. No mnohé situácie nás privedú k tomu, aby sme najprv načúvali, až potom súdili a kritizovali. Tým chceme naznačiť, že ak to urobíte v opačnom poradí, predpokladaným efektom je hádka a hnev.

Dcéra skutočne ocení, keď budete voči nej úprimná a o to viac, keď vás niektoré situácie či rozhovory dostanú do úzkych, až trápnejších momentov. Nemusíte jej rozprávať, čo všetko ste vyviedli vy počas svojho dospievania, ale veďte s ňou rovnocenný otvorený rozhovor.

Na otázku prečo neodpovedajte lebo, a po dcérinom áno by nemalo nasledovať vaše nie. Chce to dlhšiu a empatickejšiu konverzáciu, ktorá vám sama pomôže k uceleným záverom. Inak sa len medzi vami vystupňuje nedôvera a vzťah zaťažia klamstvá.

Nevytvárajte v domácnosti zoznam pravidiel, ktoré sa za žiadnu cenu nemôžu porušiť. Predtým si skúste odpovedať, akú cenu má váš vzťah s dcérou – až potom takéto „tabuľky“ realizujte!

Neexistuje pojem nenávidená dcéra alebo mama, je to len dôsledok, že nie ste si vzájomne oporou, istotou a bútľavou vŕbou. Nebojte sa vyjsť zo svojich zaužívaných výchovných praktík, možno máte dobrý úmysel, no je v ňom málo priestoru na samostatnosť a prvé facky od života. Veď sklamaná dcéra príde vždy len za svojou najlepšou mamou!      

Tatiana
Autor fotografie:www.pixabay.com