Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Ako naučiť dieťa jazdiť na kolobežke?

Teplé dni nám nedovolia vysedávať dnu. Vonku máte toľko možností, ako zrekreovať, športovať a naučiť niečo nové aj tých najmenších. Skvelou jarnou výzvou pre vašich drobcov môže byť napríklad jazda na kolobežke.

Technika jazdy

Pre dospelých je priam smiešne uvažovať o technike jazdy na kolobežke, no po prvých pádoch zistia, že pri deťoch musia postupovať krok za krokom. A to doslova, keďže jazdou na kolobežke skvalitňujeme vlastnú koordináciu a balans.

Akýkoľvek neprirodzený postoj, ktorým máme obmedzené možnosti bezpečne sa dotýkať zeme, nás núti spomaliť, priam zastať. Presne taká bude prvá jazda vašich detí na novej kolobežke – „trasľavá“ a pomalá.

Deti učte jazde na kolobežke na čo najrovnejšom teréne a čo najďalej od frekventovaných ciest. Nezabúdajte na bezpečnostné prvky, akými je prilba, reflexné pásiky či chrániče kolien a lakťov. Deti s jazdou najprv oboznámte, nech majú aspoň najmenšiu predstavu o tom, čo ich v teréne čaká.

Pomalšie, ale bezpečnejšie

Dôležité je, aby boli uvoľnení, nebáli sa a jazdu si naplno užívali. Začnite ich najprv učiť, aký postoj by mali na kolobežke zaujať. Dieťa dlho nevydrží stáť vzpriamene, uistite ho, že sa nemusí obávať ani mierneho predklonu. Ten bude musieť striedať s prenášaním váhy dozadu, čím častejšie a intenzívnejšie zabrzdí.

Nie je dôležité ani tak, či vaše dieťa jazdí pravou alebo ľavou nohou, podstatné je pravidelne striedať nohy a nezastavovať. Inak jazda stráca na efekte. Pri našľapovaní chodidlom by ho dieťa malo čo najviac natiahnuť v prednej časti.

Čím je terén náročnejší, tým by sa malo dieťa viac zamerať na krátke, ale o to intenzívnejšie odrazy. Jazdou na kolobežke dokonale zapájate krčné, ale aj ostatné chrbtové svalstvo. Zlepšuje sa dýchanie. Je vhodnou prevenciou zdravého kĺbového aparátu a svalov hlavy. Aj preto sa oplatí športovať na kolobežke!    

Tatiana