DENNÍK RELAX - Kvalitné dvere: Viete, na čo treba dbať pri ich výbere?

Kvalitné dvere: Viete, na čo treba dbať pri ich výbere?

Iné dvere si vyberáte do interiéru, iné zas do exteriéru - ako vchodové dvere do domu. Vonkajšie dvere by mali spĺnať viacero kritérií, dôležitá je ich bezpečnosť, takisto by mali mať potrebné izolačné vlastnosti, mali by byť odolné voči nepriaznivým poveternostným vplyvom akými je prudký nárazový vietor, sneh či slnečné žiarenie alebo mráz. To, že by mali mať čo možno najväčšiu životnosť a vysokú pevnosť, je očakávaná samozrejmosť. Dbať však pri výbere budete najmä na ich dizajn.

Plastové vchodové dvere sú praktické a dokážete si vybrať z rôznych prevedení

Populárne plastové vchodové dvere sú kombináciou rámu dverí, dverného krídla, kovania a výplne, ktorou môže byť izolačný hladký panel, sklo, alebo špeciálny dekoračný panel. Práve spojením týchto 4 hlavných komponentov si dokážete šikovne vybrať dvere, ktoré budú spĺňať vaše predstavy a budú sa hodiť k oknám a celkovému charakteru domu. Inak by mali pôsobiť dvere v moderných minimalistických domoch, inak v útulne ladených domčekoch. Pri prvých spomínaných nemusíte voliť členitú výplň, postačia vám hladké dvere s dôrazom na farbu samotného krídla a výrazné doplnky – madlo, či okopový plech. Pri tradičnejších typoch bývania s vidieckym akcentom zas pokojne môžete experimentovať a starostlivo si vybrať dekoračný panel podľa vlastného gusta s reliéfmi, ornamentálnym zasklením...

Hliníkové dvere sú stávkou na istotu

Kvalitné hlinikové dvere sú vhodné do priestorov, ktoré sa často využívajú – napríklad do obchodov, školských zariadení, vchodov do bytových domov, ale aj do rodinných domov, kde z hľadiska rozmerov už plastové dvere nie sú vhodné. Výplň môže byť rovnaká ako pri plastových dverách, líši sa materiálom, z ktorého je výplň vyrobená a jej povrchová úprava. Obvykle sa používa nástrek práškovou farbou v ľubovoľnom odtieni, ale možná je aj laminácia fóliou alebo špeciálna úprava lakovaním s drevodekorom “decoral”.

Interiérové dvere dotvárajú ráz vášho bývania

To, aké máte dvere vo svojej domácnosti, je dôležitejšie, ako by ste možno povedali. Prezrádzajú veľa o vašom vkuse. Z dizajnového hľadiska sú nemejej dôležité ako napríklad stôl, gauč alebo skrine. Nezabudnite, že východom z každej izby sú práve dvere, preto si dajte tú námahu, a vyberte také, ktoré budú korešpondovať s celkovým rázom vášho príbytku. Pohrajte sa s farbami a zvoľte napríklad farbu totožnú s podlahou. Ak to nejde, radšej sa vyhnite príbuzným farbám a vsaďte na kontrast. Z povrchových úprav si môžete vybrať medzi prírodnou dyhou, laminátom, laminofóliou, fóliou, nástrekom, akrylátom s vysokým leskom alebo matom.
Nezabudnite na to, že ku kvalitnému nábytku patria aj kvalitné dvere, ktoré budú vo vašej domácnosti akousi čerešničkou na torte.