DENNÍK RELAX - Ako ošetrovať cyklamen, aby dlho kvitol //

Ako ošetrovať cyklamen, aby dlho kvitol

Cyklamen pre krásne kvety, ale aj listy je u nás obľúbenou kvitnúcou črepníkovou rastlinou. Kvitne v zime až do jari, práve v zimnom období, keď je len pomerne málo iných kvitnúcich rastlín.

Cyklamen sa rozmnožuje semenom, čo je dosť náročné, preto cyklamen rozmnožovať doma sa neopláca a kupujeme už vypestované rastliny pred rozkvitnutím. Mnohí pestovatelia sa sťažujú, že v byte nevydrží dlho, rýchlo odkvitne a musia ho vyhodiť. Nevedia, že správnym pestovaním a ošetrovaním môžu dosiahnuť, že bude kvitnúť aj v budúcom roku. Cyklamen vydrží v svetlej  miestnosti, nie však na slnku, pri teplote asi 10 °C a správnom polievaní až 3-5 mesiacov, pričom odkvitne do posledného púčika. Tajomstvo celého úspechu s pestovaním cyklamenu v izbe, kancelárii, jedálni a pod. je práve v správnom polievaní. Zalievame mäkkou vodou, tvrdá vápenitá voda mu neosoží. V teplejšej miestnosti ho treba polievať výdatnejšie, nie však doprostred rastliny medzi púčiky a listy, ale vedľa nich, po okrajoch črepníka. Neškodí, keď je v miske pod črepníkom trošku vody, ktoré mu vytvára vlhkejšie prostredie. Listové stopky nesmú byť vo vode, hnili by.

Odumierajúce listy a kvety sa nesmú lámať, odrezovať alebo odstrihovať, ale odstraňujeme ich prudkým vytrhnutím smerom hore. V chladnej miestnosti polievame len veľmi opatrne, aby spodné časti listov, kvetov a hľúz nezačali hniť. Kvitnúci cyklamen môžeme postaviť v zime na južné okno, ale priame slnko mu neosoží. Po odkvitnutí ho už nepolievame, ale necháme listy zaschnúť. Mnohí pestovatelia cyklamen po odkvitnutí a zaschnutí listov vyhodia. Správnym ošetrením však dosiahneme, že cyklamen bude kvitnúť aj na budúce Vianoce, i keď už slabšie. Po odkvitnutí uložíme cyklameny na bezmrazé miesto na 4-6 týždňov (asi do konca mája). Po tomto čase hľuzy polejeme, vyberieme z črepníka, očistíme od zeminy a suchých koreňov tak, aby sme nepoškodili živé korene. Takto upravené hľuzy zasadíme do menších črepníkov do vopred pripravenej zeminy. Zeminu si pripravíme z listovky, rašeliny, kompostovej zeminy a piesku, z každej v jednom diele. Črepníky zapustíme do pôdy na miesto chránené pred vetrom a slnečným žiarením, kde ich zavlažujeme. Asi po 3-4 týždňoch začnú z hľúz vyrastať nové listy a tvoria sa aj nové korene. V tomto období, t.j. v septembri, ho prenesieme do bytu, najlepšie k oknu v teplejšej miestnosti, kde postupne začnú vyrastať pekné kvety, listov však málo. Budú kvitnúť síce bohato, no nie až tak ako v prvom roku. Kvety používame na rezanie. V ďalšom roku už takto nepokračujeme, lebo kvetov by už bolo menej.


Ing. KATARÍNA KETTMANNOVÁ

Autor fotografie:www.pixabay.comČlánky z rubriky: Rastlinstvo

Počuli ste už o cesnačke lekárskej? Vôňou pripomína cesnak, chuťou žeruchu

Počuli ste už o cesnačke lekárskej? Vôňou pripomína cesnak, chuťou žeruchu

V cesnačke je zastúpené veľké množstvo vitamínu C, betakaroténu a ..

Zázračná pomocníčka menom pŕhľava dvojdomá

Zázračná pomocníčka menom pŕhľava dvojdomá

Ak prežívate obdobie vysokej psychickej záťaže, pociťujete podráždenosť a únavu, ..

Sedmokráska a prvosienka sú poslami jari. Ako ich využiť?

Sedmokráska a prvosienka sú poslami jari. Ako ich využiť?

Na jar je vhodné dopriať si očistu organizmu, prvosienka je ..

Kapucínka väčšia je výborné prírodné antibiotikum

Kapucínka väčšia je výborné prírodné antibiotikum

Semienka sú bohaté na železo a fosfor. Pomôže i ženám, ..