DENNÍK RELAX - Prví návštevníci sa prejdú v korunách stromov už v piatok

Prví návštevníci sa prejdú v korunách stromov už v piatok

Návštevníci Bachledovej doliny sa už v piatok (29.9.2017) budú môcť vybrať na prechádzku do korún stromov. Stavba chodníka sa po necelých dvoch mesiacoch chýli do finále. Momentálne stále prebiehajú montážne práce a úpravy okolia tak, aby bol chodník v piatok pripravený pre prvých turistov.

Na stavbu chodníka sa spotrebovalo vyše 1 000 m3 dreva (Duglaska tisolistá a Smrekovec opadavý), ktoré je na stavbe použité bez povrchovej úpravy. Doskami z chodníka by bolo možné vyložiť cestu zo Ždiaru až do Kežmarku. Ich celková dĺžka je totiž až 22 km. Samotný chodník má dĺžku vyše 600 metrov a šírku 180 cm. Po bokoch chodníka
je zábradlie s kovovou sieťou do bezpečnej výšky 120 cm. Chodník je v celej dĺžke bezbariérový so stúpaním 2-6% a vhodný tak pre seniorov ako aj pre malé deti a rodiny s kočiarmi. Invalidné vozíky, kočiare a turistické nosiče si je možné požičať pri vstupe.

Na chodníku je niekolko adrenalínových a edukačných zastávok, ktoré zaujímavou formou informujú turistov o miestnej prírode, lese a živote v ňom. Pre návštevníkov, ktorí sa chcú o faune a flóre tunajších krásnych lesov dozvedieť viac máme v spolupráci s Pieninským národným parkom pripravené rôzne edukačné programy.

Chodník je zakončený špirálovitou 32 metrov vysokou vyhliadkovou vežou s panoramatickou podestou. V strede podesty je umiestnená bezpečná pochôdzna sieť. Pohľad pod chodidlá je len pre tých odvážnejších bez strachu z výšok. Nádherný výhľad sa však návštevníkom naskytá nielen z veže, ale aj z celej trasy chodníka. Ako na dlani sa rozprestierajú Belianske Tatry, Pieniny i malebné Zamagurie.

Vítaní sú aj štvornohí miláčikovia. Na chodník samotný ísť nesmú, no ich majitelia si ich môžu odložiť v pripravených voliérach pred vstupom. Malých turistov poteší nové detské ihrisko, bobová dráha a iné detské atrakcie v stredisku. Pre pohodlnejšiu prechádzku v korunách sú pri vstupe sú k zapožičaniu turistické nosiče, detské kočiare a invalidné
vozíky. Začiatkom októbra pribudne na veži aj 67 metrov dlhý suchý tobogan, ktorý ponúkne zábavnú alternatívu ako si skrátiť cestu z veže nadol.

K samotnému chodníku sa turisti dostanú sedačkovou lanovkou zo Ždiaru - Bachledovej doliny alebo peším cca 40 min. výstupom z Bachledovej, Malej Frankovej a Jezerska. Detské kočiare a bicykle návštevníkom zdarma vyvezie obsluhujúci personál sedačkovej lanovky.

Cena vstupu pre dospelú osobu je 8 eur, pre deti, seniorov a rodiny sú pripravené zľavnené lístky. Chodník bude s výnimkou povinnej odstávky lanovky otvorený celoročne aj počas zimnej sezóny. Počas roka budú na chodníku pravidelne organizované rôzne akcie, kultúrne i športové podujatia.

Veríme, že chodník bude lákavou atrakciou pre domácich i zahraničných turistov, ktorým poskytne nádherné zatiaľ nepoznané výhľady, edukáciu a zábavu pre celú rodinu.O chodníkoch korunami stromov

Prvý chodník korunami stromov vznikol v roku v roku 2009 v Bavorskom lese. O krátky čas sa stal veľmi populárnou
turistickou atrakciou. Záujem oň bol tak veľký, že sa Investor - spoločnosť Erlebnis Akademie AG rozhodla budovať na tých najzaujímavejších miestach Európy ďalšie chodníky.

Všetky stoja na štyroch základných princípoch:

 •  umožniť pobyt v lese aj ľuďom, ktorí by sa doň inak
 • nedostali. (Všetky chodníky sú bezbariérové),
 •  poskytnúť iný pohľad na les z vtáčej perspektívy,
 •  prebudiť v ľuďoch lásku k prírode, vzdelávať ich o živote
 • v lese a jeho ochrane,
 •  ponúknuť prírodnú zábavu pre všetky vekové kategórie.

Chodník korunami stromov Bachledka je v poradí siedmym projektom spoločnosti Erlebnis Akademie AG. Štyri podobné chodníky existujú doteraz v Nemecku a dva v Čechách.

Belianske Tatry z korún stromov

 •  Celková dĺžka : 1.234 metrov
 •  Výška vyhliadkovej veže: 32 metrov
 •  Maximálna výška chodníka: do 24 metrov
 •  Dĺžka toboganu : 67 metrov

V okolí chodníka

 •  horské stredisko BACHLEDKA Ski & Sun
 •  Tatranský národný park (Belianske Tatry)
 •  Pieninský národný park
 •  Belianska jaskyňa
 •  Bike park Bachledka
 •  Bobová dráha (v dĺžke 1.200 m)