Záhradné práce vrcholia

Záhradné práce vrcholia

Práce na záhrade sú v plnom prúde a zatiaľ čo napríklad za oblečenie do mesta alebo na turistiku nám nevadí utratiť pravidelne aj vyššie čiastky eur, na kvalitné oblečenie na záhradu stále zabúdame a volíme len staré tepláky či potrhaná tričká. Pritom práve výber správneho oblečenia je veľmi dôležitý. Pozrite sa, prečo je tomu tak a zistite, čo by nemalo vo vašom záhradnom šatníku rozhodne chýbať.

Ruky je potrebné chrániť  

Svoje ruky by sme si mali hýčkať. A práve ony pri záhradných prácach dostávajú poriadne zabrať. Hlina za nechtami, porezané ruky či otlaky, to predsa nikto z nás nechce. S rukavicami určenými na záhradu nič z toho nehrozí. Väčšinou sú vyrobené zo špeciálnych materiálov, tak aby boli odolné a praktické. Ak je niečo naozaj nutnosť, tak sú to práve rukavice.

Ťažkú prácu na záhrade v papučiach nespravíte

Väčšina ľudí pri záhradníčení správnu obuv podceňuje. Chodia buď bosí, alebo len v papučiach. Ani jedno ale nie je ideálne. Nikdy neviete, kam na záhrade šliapnete, obzvlášť v lete, kedy kvitnúce rastliny znamenajú takmer neustálu prítomnosť včiel. Najlepšou voľbou nie sú ani papuče. Aj keď pracujete len na menšej záhradke, vsaďte na letnú pracovnú obuv, s ktorou sa nemusíte báť ani práce s rýľom, kedy je nutné, sa do toho poriadne oprieť. „Obuv na záhradu musí spĺňať niekoľko základných parametrov. Topánky by mali byt zakryté, aby bolo chodidlo chránené a nedošlo k žiadnemu zraneniu, zároveň by ale mali dostatočne vetrať, aby sa nohy nepotili. Ďalej by táto obuv mala garantovať maximálne pohodlie a mala by sa dať jednoducho vyčistiť,“ vraví Iordanis Paraskevopulos z e-shopu safework.sk, ktorý sa špecializuje na pracovné odevy a obuv.

Zahoďte staré tepláky

Ani nohavice na záhradu nemusia byť nutne obnosené tepláky. Pri akejkoľvek práci sa hodí mať nohavice s vreckami, kam schováte menšie náčinie, ako je napríklad lopatka, ktorú budete mať aspoň neustále po ruke.

Bavlnené tričko zabráni poteniu

Základom každého šatníku by malo byť kvalitné bavlnené tričko. Zabudnite na staré roztrhané tielka a investujte radšej do jedného poriadneho, s ktorým bude záhradkárska práca oveľa príjemnejšia. Práve bavlna je priedušná, čo je príjemné hlavne počas teplých letných dní.

Aj oči môžu ľahko prísť k úhone, chráňte si ich!

Záhradné práce sú často spájané s prerezávaním, so sadením a hnojením. A pri každej z týchto činností môže dôjsť k zraneniu očí, či už ulomenou vetvou, alebo napríklad kontaktom s chemikáliou. Tomu sa dá jednoducho zabrániť tým, že si vezmete ochranné okuliare. „Rozhodne nezabúdajte na ochranu zraku. To sa týka tiež na prvý pohľad bežných činností na záhrade, ale aj pri práci s krovinorezom alebo pri strihaní vetví, počas ktorého sa dívate hore do stromu, by nemali okuliare chýbať,“ odporúča Iordanis Paraskevopulos.  

Priame slnko dokáže napáchať poriadnu škodu

V lete je dôležité chrániť si hlavu, obzvlášť ak celý deň pracujete na záhrade a ste vystavení priamemu slnku. Pri takomto počasí je nutnosťou pokrývka hlavy, ktorá ochráni pred úpalom. Predsa nikto sa nechce z jednodennej práce na záhrade dostávať niekoľko dní. Nebojte sa teda šiltovky či štýlového klobúku.