10 byliniek, ktoré si môžete nazbierať v októbri

Hoci si to mnohí z nás neuvedomujú, patríme k prírode. Príroda nám dáva k dispozícii všetko, čo potrebujeme k spokojnému životu, vrátane byliniek, ktoré prospievajú nášmu telu i psychike. Ktoré si môžete nazbierať aj v októbri?

Hloh zníži tlak a prospieva srdcu

Zdravie srdca môžete podporiť správnou stravou, pravidelným pohybom a z byliniek na tento účel poslúži hloh. Spája sa s posilnením srdca, odstránením arytmií a lepším zásobovaním srdca kyslíkom. Pomôže aj pri nespavosti a migrénach.

Horec žltý nakopne tráviace ústrojenstvo

Horká chuť predurčuje túto bylinku na riešenie problémov s tráviacim ústrojenstvom. Ak máte problém s tráviacim traktom, je výbornou voľbou – posilňuje činnosť pečene i žlčníka, podporuje chuť do jedla a pomôže i pri zápche a hnačkách.

Zlatobyľ  prospieva obličkám

Zlatobyľ je neodmysliteľnou súčasťou ľudového liečiteľstva, kde je využívaná ako močopudný prostriedok. To znamená, že je pomocníkom pri rôznych ťažkostiach s obličkami, ako sú napríklad cysty či obličkové kamene. Úľavu poskytne aj pri hnačke.

Baza čierna  posilní imunitný systém

Na jeseň si môžete nazbierať plody bazy čiernej. Sú nabité vitamínom C, vitamínmi skupiny B a antioxidantmi, ako napríklad antokyánmi. Plody sa dajú využiť na posilnenie imunity v čase vírusových ochorení, ale aj pri bolestiach hlavy či migréne.

Borievka podporuje detoxikáciu a zbaví hlienov

Plody borievky sa zbierajú v mesiacoch september a október, Sú bohaté na vitamín C a viaceré významné antioxidanty, chrániace bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Borievka má močopudný účinok, podporuje detoxikáciu, pomôže pri nadúvaní a odstraňuje nepríjemné hlieny pri kašli.

Fenikel je pokladom pre trávenie

Fenikel dôverne poznajú všetky mamičky malých bábätiek, pretože sa pridáva do detských čajov na podporu trávenia a detskú koliku. Menej známe je, že podporuje tvorbu materského mlieka, posilňuje imunitný systém a má protizápalové vlastnosti.

Kapucínka je prírodným antibiotikom

Pestuje sa ako okrasná rastlina, no človeku dáva oveľa viac ako len krásne kvety zdobiace záhradu, Rastlina pôsobí ako silné antibiotikum, čo oceníte v čase bakteriálnych infekcií močového, gynekologického či dýchacieho aparátu. Pomôže aj pri nachladnutí a chrípke.

 Lopúch pôsobí diureticky a antibakteriálne

Koreň lopúcha si bez problémov nazbierate aj v mesiaci október. Disponuje diuretickými vlastnosťami, podporuje látkovú premenu a činnosť pečene, pomôže pri obličkových ťažkostiach, zápaloch ústnej dutiny, ochoreniach kĺbov i kožných ťažkostiach.

Valeriána upokojí a pomôže zaspať

V októbri sa zbiera podzemok valeriány aj s koreňmi. Táto liečivá rastlina je známa svojimi sedatívnymi vlastnosťami, ktoré sú na nezaplatenie pri nespavosti a psychickej únave. Vhodná je aj pri žalúdočných a črevných problémoch a tiež znižuje krvný tlak.

Šalvia je prírodným antibiotikom a antiseptikom

Listy šalvie sa zbierajú od mája až do októbra. Ak ste to nestihli, stále máte priestor. Šalvia pomáha pri nadmernom potení, pôsobí protizápalovo, prinesie úľavu pri ochoreniach tráviaceho traktu a obličiek, podporuje pečeň a pomôže aj pri hemoroidoch.

Mirka