Začnite behať. Jar je na to ako stvorená!

Nikdy nie je neskoro na to, aby ste urobili niečo pre svoje fyzické a psychické zdravie. Beh je vhodný takmer pre každého a jar je na nové začiatky priam stvorená.

Denne robíme desiatky rozhodnutí, ktoré sa týkajú nášho zdravia. Niektoré mu prospievajú, iné, naopak, škodia. Ak vo vás prvé slnečné lúče vyvolávajú túžbu niečo zmeniť, dajte šancu behu. Ako začať s behom a vytrvať v ňom?

Motivácia je kľúčová

Skôr, ako prvýkrát vybehnete von, zamyslite sa nad tým, prečo chcete behať. Je vaším cieľom podporiť zdravie, schudnúť alebo sa odreagovať po náročných dňoch v práci? Motivácia je kľúčom pri všetkom. Spíšte si na papier dôvody, prečo chcete behať a dajte si ich na viditeľné miesto, napríklad na chladničku. Nakopnú vás v dňoch, keď budete bojovať s lenivosťou či nezdarmi počasia.

V rámci motivácie je vhodné nastaviť si tréningový plán. Množstvo tréningových plánov pre úplných začiatočníkov nájdete aj na internete. Ak nemáte istotu, oslovte trénera, ktorý vám takýto plán zostaví a zároveň vám pomôže so správnou technikou behu.

Skvelou motiváciou k behu je aj zobúdzajúca sa jarná príroda. Vyberte si príjemné trasy, napríklad blízko prírody alebo choďte behať do zazelenaného parku. Voľte terén, ktorý vás svojou krásou a okolitým prostredím nadchne.

Zdroj: pixabay.com

Motivovať vás môže aj sparring partner. Avšak dohodnite sa s človekom, ktorého máte radi a viete o ňom, že budete schopní vzájomne sa povzbudzovať, motivovať, zdieľať spoločné radosti i starosti. Motiváciou môžu byť aj inteligentné hodinky, ktoré vám umožnia sledovať svoj výkon a zlepšovanie sa.

Samozrejme, vopred sa pripravte na to, že cesta je cieľ a zároveň, že na tejto ceste vás postretne množstvo prekážok. Prijmite, že budú dni, keď behať nepôjdete, bude vás trápiť svalová horúčka alebo v tréningovom pláne nebudete napredovať tak, ako by ste chceli. Avšak toto všetko je súčasťou behu a práve prekonávanie prekážok vás posunie vpred.

Začnite pomaly a postupne

Problémom mnohých začínajúcich bežcov je to, že chcú hneď na prvom behu dosiahnuť rekord. To však nejde. Začínajte s tým, čo máte k dispozícii. Je úplne v poriadku, keď budete striedať chôdzu s miernym poklusom a s pribúdajúcim časom pridávať tempo i dĺžku odbehnutých úsekov.

Spočiatku sa riaďte tzv. talk testom. Teda bežte v takej intenzite, aby ste pri behu dokázali plynule rozprávať a, samozrejme, počúvajte svoje telo.

Nevzdávajte to po prvých behoch

Absolvovali ste niekoľko behov a máte pocit, že beh nie je pre vás tým pravým orechovým? Nehádžte flintu do žita a neprestávajte! Niekomu trvá dlhšie, kým sa do behu zamiluje a to intenzívnejšia a trvalejšia je potom táto láska.
-m-