Jarné práce v záhrade prospievajú telu i duši

Čoraz viac ľudí si začína uvedomovať, že práca v záhrade prináša plody nielen v podobe vypestovaného ovocia či zeleniny, ale aj pevnejšieho zdravia a štíhlejšej línie.

Časy, keď ľudia trávili čas na poliach a v záhradách, pracovali a oddychovali pri spoločných rozhovoroch, sú dávno preč. Avšak aj dnes si mnohí z nás uvedomujú, že ovocie, zelenina či bylinky z vlastnej záhrady chutia inak. Čo je dôležité, práca v záhrade so sebou prináša veľa zdravotných a psychických benefitov. To sú dôvody, prečo sa k záhradkárčeniu možno vraciate aj vy.

Prečo sa oplatí tráviť čas pri práci v záhrade?
Dopestujete si zdravé a chutné potraviny

Nemusíte mať záhradu obrovských rozmerov. Aj na niekoľkých metroch štvorcových sa dá kadečo dopestovať. Odtrhnúť si paradajku, papriku či jahody z vlastnej záhrady je pocit, ktorý je na nezaplatenie. Samozrejme, takéto plody sú neporovnateľne zdravšie i chutnejšie ako tie komerčne pestované.


Zdroj: pixabay.com

Podporíte zdravie srdca a spálite kalórie

Kopanie, hrabanie, rýľovanie či vytrhávanie buriny patrí medzi fyzické aktivity, ktoré posilňujú kardiovaskulárny systém. V neposlednom rade manuálna práca zoštíhľuje, formuje svalstvo a pomáha spaľovať kalórie. To znamená, že vďaka pravidelnej práci v záhrade, kombinovanej aspoň malými zmenami v jedálničku, možno schudnúť i vyformovať si postavu.

Pomáha lepšie zvládať stres

Slnko, čerstvý vzduch, pohyb a sústredenie sa na činnosť, ktorú aktuálne robíte, pomáhajú so zvládaním stresu a sú skvelým odreagovaním sa od problémov bežného života. Samozrejme, záhradníčenie vám prinesie radosť, pocit naplnenia a vďačnosti. Tým pádom dochádza k uvoľňovaniu serotonínu i endorfínov a vy sa cítite šťastne.


Zdroj: pixabay.com

Utužuje rodinné vzťahy

Ak ste doteraz nenašli spoločnú rodinnú aktivitu, zapojte do prác v záhrade aj zvyšok rodiny. Obzvlášť sa potešia malé deti, ktoré zbožňujú hrabanie sa v hline. Nadchne ich celý proces sadenia, polievania i zberu úrody. Doprajte im túto radosť, nové vedomosti i skúsenosti. Samozrejme, výrazne tým utužíte aj rodinné vzťahy.

Doplníte vitamín D

Najlepším zdrojom vitamínu D je slnečné žiarenie. Od jari do jesene možno vitamín D čerpať týmto spôsobom. Stačí 20 až 30 minút denne na slnečnom svetle bez mejkapu či krému s ochranným faktorom a telo získa dostatočné množstvo vitamínu D.
-m-