Účinky gotu kola pre zdravie a podporu mozgových funkcií

Účinky gotu kola pre zdravie a podporu mozgových funkcií

Rastlina s exotickým názvom gotu kola alebo pupočník ázijský pochádza z Ázie. Niekedy je označovaná ako „zdroj života“. Už v staroveku ľudia poznali liečivé účinky gotu kola a hojne ju využívali v prírodnej medicíne. Vďaka obsahu mnohých cenných látok, vitamínov a minerálov sa gotu kola čoraz častejšie objavuje aj u nás, hlavne pre jej mozog podporujúce účinky.

Pozitívne účinky gotu kola na organizmus

Gotu kola sa v ajurvéde používa už niekoľko tisícročí. Obsahuje vitamíny A, B, E a K a tiež vysoký podiel horčíka spolu s ďalšími cennými látkami.  Vďaka tomuto vzácnemu obsahu sa využíva na podporu zdravia. Tu je niekoľko hlavných pozitívnych účinkov gotu koly na zdravie.

1. Podpora hojenia rán a zdravia pokožky

Gotu kola urýchľuje hojenie rán, popálenín, oparov a zlepšuje regeneráciu kože. Pomáha pri liečbe psoriázy, ekzémov a ďalších kožných ochorení.

Podporuje aj tvorbu kolagénu, čo je látka dôležitá pre pevnosť a pružnosť pokožky, prevenciu jaziev, vrások a strií.

2. Zlepšenie krvného obehu a prevencia kŕčových žíl

Koktejl cenných látok v tejto rastlinke zlepšuje prekrvenie, znižuje opuchy a pomáha pri chronickej žilovej nedostatočnosti a kŕčových žilách. Je tiež prevenciou proti tvorbe krvných zrazenín.

                                                 Zdroj foto: freepik.com

3. Podpora mozgových funkcií a nervového systému

Účinky gotu koly na podporu mozgovej činnosti a psychické zdravie boli potvrdené klinickými štúdiami. Je preukázané, že pomáha proti nervozite a stresu a pôsobí upokojujúco. Odporúča sa aj pri úzkostiach, depresii a panických atakoch.

Gotu kola je veľmi cenená aj pre jej účinky na mozog - podporuje pamäť, koncentráciu, logické myslenie a ďalšie kognitívne funkcie. Podľa odborníkov môže byť veľmi užitočná ako podpora pri liečbe degeneratívnych ochorení mozgu.

4. Protizápalové a antioxidačné účinky

Gotu kola obsahuje látky, ktoré fungujú ako silný antioxidant, takže pomáha chrániť bunky a spomaľuje procesy súvisiace so starnutím.

Niekoľko bonusov navyše

Okrem vyššie uvedených hlavných benefitov gotu koly na ľudské zdravie, sa táto rastlinka využíva aj pri nasledovných problémoch:

  • Podpora pri zápale močových ciest
  • Zmiernenie príznakov reumatizmu a artritídy
  • Posilnenie zdravia kostí a zníženie hladiny cholesterolu
  • Podpora metabolizmu
  • Prevencia bolestí hlavy a migrén

Gotu kola čaj či tinktúra? Ako ich užívať?

Ak by ste chceli účinky gotu koly vyskúšať na vlastnej koži, na trhu je dostatok prípravkov. Obľúbený je čaj gotu kola, tinktúra gotu kola či prášok.

1. Prášok - užíva sa približne 1 čajová lyžička dvakrát denne. Prášok sa môže rozpustiť vo vode, džúse, pridať do jogurtu či iných jedál. Alebo sa z neho dá pripraviť čaj. Stačí jednu čajovú lyžičku prášku zaliať 250 ml horúcej vody a nechať lúhovať asi 10 minút. Pije sa dvakrát denne.

2. Kapsuly alebo tablety - gotu kola sa dá zakúpiť aj vo forme tabletiek alebo kapslí. Užíva sa zvyčajne 1-2 kapsuly 1-2-krát denne s jedlom.

                                                 Zdroj foto: freepik.com

Nežiaduce účinky gotu kola

Hoci ide o cennú liečivú rastlinu, aj pri gotu kole treba dávať pozor na prípadné nežiaduce účinky gotu kola. Nikdy neprekračujte odporúčanú dennú dávku a rastlinka sa neodporúča tehotným ani dojčiacim ženám, deťom do troch rokov a pacientom, ktorých čaká chirurgický zákrok (minimálne dva týždne pred operáciou). Ľudia trpiaci cukrovkou, vysokým cholesterolom alebo ochoreniami pečene by mali užívanie gotu koly konzultovať s lekárom.

Medzi nežiaduce účinky (najmä pri prekročení odporúčanej dávky) patria bolesti hlavy, žalúdočné ťažkosti, závraty, alergické reakcie. Objaviť sa môžu aj mierne sedatívne účinky, ktoré by mohli znížiť schopnosť šoférovania, prípadne obsluhy strojov.

Zaujímavosť na záver

Gotu Kola sa niekedy nazýva aj „Tigria tráva“. Tento názov dostala vďaka tomu, že vo voľnej prírode boli pozorované zranené tigre, ktoré sa v nej váľali, aby si liečili rany.

 

 

Zdroj foto: freepik.com