Tipy pre ekologickejšiu domácnosť, ktoré pomôžu ušetriť

Tipy pre ekologickejšiu domácnosť, ktoré pomôžu ušetriť

Hovorí sa, že malé zmeny robia veľké rozdiely. Inšpirujte sa malými tipmi pre ekologickejšiu domácnosť, ktoré zároveň šetria vašu peňaženku.

Veľké zmeny vždy začínali u jednotlivcov, ktorí dokázali inšpirovať ostatných, nadchnúť ich pre danú vec. Aktuálne sa pojmy ako udržateľnosť, priateľskosť k životnému prostrediu, ekológia či znižovanie uhlíkovej stopy používajú pravidelne a to nielen v kruhu ekologických nadšencov.

Pridať sa môžete aj vy. Ak sa vám podarí postupne zaviesť drobné “eko” zmeny vo svojej domácnosti, nadobudnete dobrý pocit, že robíte skvelú vec, inšpirujete ostatných a prispievate k tomu, aby sa na Zemi dalo žiť aj ďalším generáciám. Samozrejme, ušetríte i finančné prostriedky, ktoré sa dajú využiť na cestovanie či koníčky.

Tipy pre udržateľnejšiu domácnosť, ktoré šetria peniaze
Stavte na vedomú spotrebu

Koľkokrát sa vám stalo, že ste išli do supermarketu a po príchode domov si uvedomili, že minimálne 30 percent nákupu tvoria zbytočnosti, ktoré nepotrebujete alebo vôbec neprospievajú vášmu zdraviu. Vedomá spotreba je o plánovanom nákupe s preferovaním lokálnych a sezónnych potravín, rozumnom upratovaní a vôbec dobrovoľnej skromnosti.

Vyhnite sa praniu pri príliš vysokých teplotách

Podľa dostupných informácií až 80 percent energie spotrebuje práčka na ohrev vody. Ak chcete byť ekologickejší a zároveň menej minúť, perte pri nižších teplotách. Ak sa bojíte, že na oblečení zostanú baktérie, môžete do prania pridávať kyselinu citrónovú alebo esenciálne oleje s antibakteriálnymi účinkami, ako napríklad čajovník. S praním súvisí aj sušenie bielizne. Preto keď nemusíte, nepoužívajte sušičku.
 
Zdroj: pixabay.com

Vymeňte žiarovky za LED a používajte termostat

LED žiarovky patria medzi najúspornejšie. Okrem toho úsporu prinesie inštalácia termostatov na vykurovacie zariadenia. Nezabúdajte, že prekúrené interiéry neprospievajú zdraviu a ani kráse. Ľahšie sa v tam množia vírusy i baktérie. Ideálna teplota na spanie je 18 stupňov, pretože vtedy sa v organizme tvorí prospešný hnedý tuk.

Pestujte v interiéri rastliny i bylinky

V interiéri nemusíte mať elektronickú čističku. Postačia vám črepníkové kvety, ktoré fungujú ako prírodné čističky a dokážu interiér zbaviť škodlivých chemikálií, ako napríklad formaldehydu. Ak máte domáci kompostér, kompost môžete využiť na zasadenie byliniek do kvetináča. Vďaka tomu máte na prípravu čaju či dochutenie jedál k dispozícii čerstvé bylinky.
 
Zdroj: pixabay.com

Upratujte ekologicky

Domáce čistiace či pracie prostriedky si s pomocou sódy, octu, kyseliny citrónovej či esenciálnych olejov ľahko vyrobíte doma. Ak to nie je vaša šálka kávy, v drogériách bez problémov zoženiete ekologickejšie alternatívy čistiacich prostriedkov.

Správajte sa múdro aj v kuchyni

Varte len toľko, koľko zjete, aby ste sa vyhli plytvaniu. Obmedzte používanie kávovaru na plastové kapsule. Radšej si zadovážte kávovar na prekvapkávanú kávu. Púšťajte umývačku riadu, až keď je plná. Aj tie drobnosti šetria životné prostredie i vašu peňaženku.
Mirka