Tipy na darčeky a balenie darčekov s vianočnými ružami

Poinsettia, známa aj ako vianočná hviezda, sa vďaka svojim krásnym listom používa na jeseň a v zime nielen ako dekorácia interiéru a vianočná výzdoba, ale aj ako črepníková rastlina alebo rezaný kvet v kyticiach a aranžmánoch. Tento zimný kvitnúci zázrak je veľmi obľúbený aj ako darček. A niet sa čomu čudovať, pretože jej rozmanitosť farieb a tvarov zaručuje, že si nájdete tú správnu hviezdu do každého interiéru. Odborníci zo spoločnosti Stars for Europe (SfE) vám ukážu nápady na kvetinové darčeky s použitím poinsettií a predvedú, ako sa balenie ozdobené ich rezanými kvetmi môže premeniť na skutočne pekný darček. 

Poinsettia - darček na cesty

Niekedy menej je viac. S  odrezanými jednoduchými stonkami vianočnej ruže nič neodvádza pozornosť od krásy farebných listov. Na vytvorenie týchto malých ozdôb potrebujete sklenené fľaše na pitie s viečkami a slamkami.  Naplňte fľaše vodou, vymeňte slamky za rezané poinsettie a vždy zelené vetvičky pripevnite k okraju viečok špagátom. Vaša vianočná dekorácia je pripravená!

Usporiadanie farebných minihviezd

Nie ste si istí, akú farbu zvoliť? Potom je dobrou voľbou veselé usporiadanie mini poinsettií. Jednoducho položte rôzne farebné mini vianočné hviezdy na tanier alebo podnos. Potom ozdobte celý podnos vianočnými ozdobami, ako sú svetielka, šišky alebo ozdoby.

Kôš plný prírodných dekorácií

Či už ako darček alebo dekorácia pre váš domov - tento košík zdobený mini poinsettiami, šiškami, orechmi, jablkami, echeveriou a machom je skvelou dekoráciou do  jesenných a zimných mesiacov.

Vianočné ruže s dekoratívnymi DIY rastlinnými tyčinkami

Poinsettia v klasických vianočných farbách červenej a zelenej je obľúbeným darčekom počas adventu a Vianoc. Zaoblené listy a  ozdobné rastlinné tyčinky v tvare veľkých a malých snehuliakov robia tento čas výnimočným. Tieto rastlinné tyčinky sa dajú ľahko vyrobiť v niekoľkých krokoch. Budete potrebovať drevené tyčinky, zladené drevené korálky v rôznych veľkostiach, horúce tavné lepidlo a lepiacu pištoľ, oranžové a čierne pero a farebnú šnúrku. Veľkosť snehuliakov môžete meniť podľa vlastného uváženia. Pre väčšiu verziu sme použili 40 cm drevenú tyčinku a drevené korálky s priemermi štyri, tri  a 2 cm.
Návod: Nalepte tri korálky na drevenú paličku vo poradí od najväčšej v spodnej časti po najmenšiu v hornej časti. Nakreslite oči, mrkvový nos, gombíky a snehuliaka ozdobte mašľou alebo šnúrkovým šálom. Nakoniec opatrne vložte tyčinky do pôdy medzi listy poinsettie. Váš jedinečný darček je pripravený.

Darčekové balenie s rezanými poinsettiami

Láskyplne zabalený darček je takmer rovnako dôležitý ako obsah. S poinsettiami môžu byť darčeky na Vianoce krásne ozdobené, vďaka čomu má rozdávanie darčekov ešte väčšie čaro.

Darček, ktorý je láskyplne zdobený a zabalený do látky namiesto papiera vyzerá naozaj originálne. Látka vyzerá lepšie ako baliaci papier a dá sa používať donekonečna. V Japonsku sa tieto takzvané \"furoshiki\" používajú už po stáročia. Tieto tkaniny sa používajú nielen na balenie darčekov, ale aj ako tašky alebo obrusy.

Pre udržateľné darčekové balenie bez plastu a papiera potrebujete len ozdobné štvorce látky, farebnú vlnu, nožnice, brmbolce a ďalšie doplnky podľa vášho výberu. V závislosti od darčekov, ktoré sa majú zabaliť, by mali byť textilné štvorce dlhé od 70 do 100 cm.

Postupujte takto:
Krok 1: Rozložte látku tak, aby jeden roh smeroval nahor a jeden smeroval nadol. Umiestnite darček do stredu.
Krok 2: Zložte ľavý a pravý roh látky do stredu a spojte ich dohromady.
Krok 3: V strede zauzlite horný a dolný koniec látky.
Krok 4: Nakoniec ozdobte hotový zabalený darček, tak ako sa vám páči.

Dobré vedieť: Existujú rôzne skladacie techniky a uzly. Ktorý z nich použiť, závisí od požadovaného vizuálneho efektu a darčeku, ktorú chcete zabaliť. Naučiť sa umenie balenia si vyžaduje trochu praxe a zručnosti. Na internete nájdete množstvo pokynov s tipmi a trikmi, ako správne látku zložiť a zauzliť.

Zakončite rok darčekom

V posledných týždňoch roka je vždy veľa príležitostí na rozdávanie darčekov. Okrem obvyklých narodenín alebo iných osláv sú tu spoločenské udalosti ako, vianočné večierky, či iné oslavy. V dňoch okolo samotného štedrého dňa je tiež viacero príležitostí na rozdávanie darčekov. Dôležitým dňom pre milovníkov rastlín je Deň Poinsettií, ktorý sa „oslavuje“ 12. decembra. Dátum siaha až k výročiu smrti Joela Robertsa Poinsetta, prvého amerického veľvyslanca v Mexiku. Poinsett priniesol rastlinu späť z Mexika do USA v roku 1828. Tam dostala vianočná ruža v roku 1836 meno "Poinsettia" na pamiatku muža, ktorý ju objavil. Po Poinsettovej smrti 12. decembra 1851 vyhlásil Kongres USA deň jeho smrti ako Deň poinsettií. V tento deň si Američania tradične navzájom dávajú darčeky aj vo forme poinsettie, známe aj ako vianočné hviezdy.

Vianočné ruže ako rezané kvety

Rezané poinsettie majú dlhú životnosť aj vo váze. Ak zastavíte vytekanie mliečnej miazgy z koncov stonky ihneď po rezaní, ich krásne listy zostanú čerstvé asi dva týždne. Ako na to? Najskôr ponorte stonky do horúcej vody pri teplote 60 °C asi na päť sekúnd a potom ich okamžite ponorte do studenej vody. Ak na zdobenie darčekov používate rezané poinsettie, zabaľte koniec stonky páskou alebo ju vložte do kvetinovej trubice naplnenej vodou.
Ďalšie nápady na darčeky s poinsettiami a množstvo ďalších informácií a nápadov na dekoráciu, ktoré sa týkajú tejto zimnej kvitnúcej rastliny, nájdete na stránke: https://www.starsuniteeurope.eu/sk/

Zdroj: Stars for Europe