• 31.01.2023

Stavebné stroje: je lepšia kúpa alebo prenájom?

Ak do firmy kúpite dozér, bager či iný stroj, môžete sa pripraviť o financie, ktoré by vám mohli chýbať na iné výdavky. Existujú však aj ďalšie spôsoby, ako rozšíriť flotilu stavebných strojov – napr. krátkodobý alebo dlhodobý prenájom. Prečítajte si, aké sú jeho výhody.   

Oplatí sa kupovať stavebné stroje?

Kúpa stavebných strojov môže zasiahnuť finančné toky vašej firmy na dlhú dobu. Za značkový minibager zaplatíte pokojne aj 10 000 eur, to je však jeden z tých menších strojov. Cena veľkých strojov ako napr. bagre, dozéry či nakladače, sa bežne pohybuje v desiatkach tisíc eur, pri tých najväčších sa šplhá až do stoviek tisíc.

To sú sumy, ktoré môžete použiť na rôzne iné investície, prípadne na tvorbu finančnej rezervy. Našťastie, je viacero spôsobov, ako pri obstaraní strojov firemný rozpočet odľahčíte. Prvým je lízing, či už klasický finančný (pri ktorom sa stroj stane po splatení vaším majetkom) alebo operatívny – pri ňom platíte mesačné splátky za užívanie a stroj ostáva majetkom lízingovej spoločnosti aj po ukončení zmluvy. Alternatívou je podnikateľský úver z banky, aj pri ňom však musíte prejsť schvaľovacím procesom, ktorý je navyše často prísnejší ako v prípade lízingu.

Ďalšou alternatívou sú použité stroje, ktoré sú lacnejšie. Napriek tomu, že na ne mnohí ľudia pozerajú skepticky, bola by škoda ich hneď zatracovať. Je pravda, že napr. použitý bager neposkytne strojníkovi taký komfort ako najnovší model a nie je ani vybavený najmodernejšími funkciami. Ak ide o značkový stroj, nemusíte mať obavy, že by mu na stavenisku dochádzal oproti moderným konkurentom dych. Navyše, použité stroje ponúkajú niektorí predajcovia aj plne servisované a so zárukou.

Požičovňa stavebných strojov aj ako dlhodobé riešenie

Alternatívnym riešením, ako obstarať stavebné a iné stroje, je prenájom. Keď sa povie požičovňa stavebných strojov, ľudia si väčšinou predstavujú miesto, kam sa obrátia, keď už „horí“. Mnoho malých i veľkých firiem však využíva požičovňu na pravidelnej báze.

Malým stavebným partiám a firmám pomáha realizovať niektoré činnosti vo vlastnej réžii. Nemusia sa tak spoliehať na subdodávateľov, od ktorých závisí ďalší priebeh zákazky, a ktorí často spôsobujú prestoje. Niektorým firmám požičovne pomáhajú posilniť kapacitu strojového parku, aby mohli nabrať viacero zákaziek súčasne.

Moderné požičovne si to uvedomujú a snažia sa takým zákazníkom vychádzať v ústrety. Ponúkajú preto množstvo doplnkových služieb – samozrejmosťou je napr. dovoz stroja na miesto výkonu prác a neskôr jeho odvoz, prípadne prenájom aj so strojníkom.

Výber stroja zase uľahčí online obhliadka. Pri nej vám technik požičovne predvedie bager alebo iný stroj v akcii cez videohovor. Ušetríte tak drahocenný čas, ktorý by ste vynaložili na cestu do požičovne.