Stavebné stroje ako pomocníci na farme

Stavebné stroje ako pomocníci na farme

Poľnohospodárske stroje ako traktor či kombajn sa stali v priebehu 20. storočia samozrejmosťou na každej farme. Poľnohospodári si však obľúbili aj iné, pôvodne stavebné stroje, bez ktorých si nevedia modernú rastlinnú ani živočíšnu výrobu predstaviť. Prezradíme vám, ktoré to sú a aké úlohy im môžete na vašej farme zveriť.

Keď nestačia poľnohospodárske stroje, na rad prichádzajú stavebné stroje

Základom na každej farme boli vždy poľnohospodárske stroje ako traktor, kombajn, prípadne nákladné auto. Aby však bola práca v modernej rastlinnej a živočíšnej výrobe efektívna, musíte vykonávať množstvo logistických operácií. Na to je ideálny čelný lopatový nakladač, prípadne teleskopický manipulátor, ktoré sú často používané v logistike aj ako stavebné stroje.

Čelné lopatové nakladače sú najčastejšie vybavené kolesovým podvozkom a rôznymi druhmi lopát na manipuláciu s najrôznejšími druhmi materiálov. Tie najväčšie zvládnu vďaka výkonnej hydraulike manipulovať s desiatkami ton, zdvih lopaty však majú obmedzený na niekoľko metrov.

Teleskopické manipulátory sú, na rozdiel od nich, vybavené výsuvným ramenom, pomocou ktorého môžu náklad presúvať až do výšky 17 m. Ich typickým pracovným nástrojom sú paletizačné vidly.

Zmenšené verzie lopatových nakladačov sa nazývajú šmykom riadené nakladače, ktoré sa vyrábajú v kolesovom i pásovom prevedení. Ich konštrukcia je veľmi jednoduchá, keďže smer menia rozdielom medzi rýchlosťami otáčania ľavých a pravých kolies (v prípade pásových, samozrejme, pásov). Dokážu sa teda otočiť aj na mieste – vďaka tomu a vďaka ich kompaktným rozmerom sú vhodné na prácu na menších farmách a na stiesnených pozemkoch.

Vhod príde aj minibager alebo bager

Na mnohých farmách sa uplatnia aj čisto stavebné stroje ako minibager či bager. Využijete ich nielen na výkopové práce, ale vďaka pripojiteľnému príslušenstvu napr. aj na manipuláciu so sypkými alebo pevnými materiálmi, zhutňovanie pôdy, rozbíjanie skál a pod. Vďaka pásovému podvozku im nerobí problém ani rozbahnený terén či sneh. Bager toho síce zvládne viac, najmenšie minibagre však majú šírku do 80 cm a prejdú tým pádom cez štandardné dvere, takže s nimi môžete pracovať aj v interiéroch bez toho, aby ste museli vybúrať veľký otvor.

Alternatívou k bagru i minibagru je tzv. kolesový rýpadlo-nakladač, hovorovo nazývaný aj traktorbager. Ide o stroj osadený širokou lopatou na prednej strane (využijete na nakladanie a manipuláciu so sypkými materiálmi) a ramenom s výložníkom a podkopovou lyžicou na zadnej strane. Hoci traktorbagre nemajú takú dobrú priechodnosť terénom ako klasický pásový bager či minibager, sú svižnejšie a vedia sa presúvať väčšou rýchlosťou.