Správny darček pre deti

Správny darček pre deti

Vianoce sú sviatky, na ktoré sa tešia predovšetkým tí najmenší. Ako však rozoznať a spoznať to pravé detské prianie, pri ktorého splnení by zažiarili plamienky spokojnosti v očiach našich ratolestí. Tak ako nechce byť sklamané dieťa, nechcú byť z nevhodného darčeka sklamaní ani darcovia. Preto si dobre všímajte svoje deti. Či darček, ktorý si nakreslili do listu pre Ježiška nepatrí len medzi chvíľkové vzplanutia po návšteve u kamaráta, či kamarátky.

Ponechajte deťom priestor na fantáziu, nepredkladajte im produktové katalógy s tým, nech si začiarknu, čo by chceli dostať pod stromček. Nečakajte, že sa dieťa bude pri výbere riadiť rozumom. Na to sme tu my, ich rodičia, aby sme vedeli správne selektovať a vybrať to, čo ich naozaj poteší.
 
Dobrým tipom sú doplnkové hračky. Ak sa vaša dcérka rada hrá s bábikami, kúpte jej k tomu kočík, alebo vaničku pre bábiku. Ak váš syn miluje vláčiky, doplňte mu dráhu o novú stavebnicu mesta. Nezabúdajte na to, že pre dieťa je vždy atraktívnejšie to, čo vidí u kamaráta alebo vo výklade obchodu. Ako náhle sa stane majiteľom vytúženej hračky, nadšenie väčšinou odpadne. Preto si dobre premyslite, čo zabalíte do škatuľky. Nemali by ste ísť sami proti sebe. Ak dieťaťu po celý rok zakazujete hračky, ktoré podporujú násilie, alebo sa priečia vášmu presvedčeniu, či už etickému, alebo estetickému, snažte sa byť dôsledný aj počas vianočných sviatkov.
 
Ak sa vaše dieťa rado zapája do upratovania, berie vám metličky, prachovky a vysávač je jeho najlepší priateľ, nesnažte sa to nahradiť imitáciami. Tie nebudú pre dieťa atraktívne. Ono chce naozajstné predmety na naozajstné upratovanie.
 
Dobrý pozor dávajte pri výbere hračiek pre drobcov. Vždy majte na pamäti, že malé časti deťom do troch rokov nepatria. Aj keď rodičia so staršími deťmi mi isto dajú za pravdu, že je ťažké oddeliť záujmy starších detí od ročného súrodenca, najmä ak používajú na hranie rovnakú detskú izbu. Jednoducho netreba zabúdať na obozretnosť.
 
Posledná rada:
„Radšej investujte do kvality ako do množstva!“. Prichystajte svojim deťom o pár darčekov menej, pri ktorých si však budete istý, že sa nerozpadnú pri prvom náraze. Pod každým vianočným stromčekom by mala byť aj hra, ktorú sa budete môcť spoločne zahrať so svojimi deťmi. Veď predsa o to ide. A nielen počas Vianoc!