15-bodový manuál pre zdravie, krásu a duševnú pohodu, ktorý sa vám zíde nielen počas chladných dní

15-bodový manuál pre zdravie, krásu a duševnú pohodu, ktorý sa vám zíde nielen počas chladných dní

Jeseň a  zima predstavujú pre mnohých z nás obdobie, keď zlenivieme, priberieme alebo sa častejšie utápame v melanchólii či smútku. Problémom môže byť to, že dni sú kratšie a pochmúrnejšie, a teda nám chýba denné svetlo, alebo naše telo bojuje s deficitom dôležitých látok. Ako frčať aj v zime na plné obrátky a udržať si dobrú náladu? Tu je našich 15 mini tipov.

1. Aspoň raz týždenne si doprajte pohodový večer s rodinou, partnerom či priateľmi pri svetle sviečky a pohári vína.

2. Nezabúdajte na pitný režim, ktorý je veľmi dôležitý aj v zime. Ak vášmu telu budú chýbať tekutiny, prejaví sa to únavou, slabosťou, poruchami koncentrácie, zlou náladou a tiež suchou pokožkou či vlasmi.

3. Doprajte si aspoň 30 minút denne na čerstvom vzduchu. Nemusí sa jednať o jednu 30-minútovú prechádzku v svižnom tempe, pokojne si ju rozdeľte na menšie úseky – vystúpte o jednu zastávku skôr, do obchodu zájdite peši... Jednoducho viac využívajte nohy ako dopravný prostriedok.

4. Vyhnite sa sledovaniu televíznych novín, ktoré sú plné negatívnych správ. Radšej čas venujte rodine, cvičeniu alebo svojmu koníčku.

5. Ročnému obdobiu prispôsobte voľbu kozmetiky, platí to pre kozmetiku na odlíčenie, mejkap, denný i nočný krém. Pleť v tomto období potrebuje viac hydratácie i výživných látok.

6. Aj v zime sa snažte zjesť 5 – 6 porcií zeleniny a ovocia. Preferujte čerstvé, avšak výbornú službu a aj množstvo živín vám poskytnú aj v mrazenej podobe. Podľa niektorých odborníkov je v zime mrazená zelenina minimálne tak kvalitná ako čerstvá.

7. Čítajte! V zime je viac voľného času, tak ho využite napríklad na čítanie obľúbených kníh. Odreagujete sa a zlepšíte si slovnú zásobu. To stojí za to, čo vy na to?

8. Doprajte si bylinkovú kúru, napríklad prostredníctvom pitia kvalitných bylinkových čajov.

9. Pokožke doprajte píling pokojne aj tri razy týždenne. Nebojte sa použiť pílingy z domácich surovín, ako sú kokosový či olivový olej, trstinový cukor či himalájska soľ.

10. Aspoň raz týždenne naneste na nohy hydratačný krém či masku, zabaľte ich igelitom a obujte si ponožky. Pocit hebkých nôh je aj v zime na nezaplatenie.

11. Zapracujte na svojom pozitívnom myslení a to aj vtedy, keď sa zaraďujete medzi optimistov. Vždy je čo zlepšovať. Začiatočníci v tomto smere môžu použiť vizualizáciu, rituál vďačnosti či nástenku vízií.

12. Kúpte si kozmetickú vazelínu, v zime sa vám zíde pri rozštiepených vlasoch, suchých miestach na koži či na podporenie rastu mihalníc.

13. Spite odporúčaných 7 – 8 hodín, hoci to v zime zvádza k dlhšiemu spánku, neprepadnite tomu. Bude sa vám horšie „štartovať“ do nového dňa alebo aj v zime platí, že „ranné vtáča ďalej doskáče“.

14. Raz týždenne si doprajte kúpeľ s ingredienciami, ktoré prospejú pokožke i psychike. Nebojte sa využiť napríklad silu éterických olejov, ako sú harmanček či levanduľa.

15. Noste oblečenie, ktoré je nielen pohodlné, ale aj štýlové. Veď aj od toho, čo máme na sebe, sa odvíja naše sebavedomie.


-w-