• 10.07.2017

Solárne nabíjačky

Využitie slnka ako zdroj elektrickej energie je stále častejšie. Môžeme ho využívaj aj my, a to každodenne. Pozrime sa na niekoľko druhov solárnych nabíjačiek.

„Len nabíjačka“

Základom každej solárnej nabíjačky je solárny panel. V ponuke nájdeme malé, lacné nabíjačky, ktoré sú určené na dobitie batérie v kritických situáciách, na dobitie niekoľkých percent batérie. Alebo na dobíjanie batérií, keď máme k dispozícii veľa času. Sú to malé, vreckové nabíjačky, s nízkym výkonom. Sú však výhodné, lebo majú nízku hmotnosť a malé rozmery, čo je výhodou pri turistike, keď šetríme nákladom.

Ak uvažujeme o výkonnejšom modeli, jedná sa zvyčajne o viacpanelové solárne nabíjačky. Dôvodom je väčšia plocha pre fotovoltaické panely. Väčšinou sú to nabíjačky v rozmere malého tabletu, ktoré ale po rozložení získajú väčšiu plochu, vďaka ktorej majú väčší zisk slnečného svetla a tým pádom aj väčší výkon. Takéto solárne nabíjačky dokážu mať výkon aj štandardnej nabíjačky z elektrickej siete, čiže aj výkonnejšiu batériu dokážu nabiť za hodinu a pol. Najmodernejšie solárne nabíjačky už majú takýto výkon aj pri dvoj až trojpanelovom riešení.

Solárna nabíjačka s batériou

Štandardná solárna nabíjačka nám dobíja mobil vďaka slnečnému žiareniu. Čo však v prípade, ak práve nesvieti slnko? Riešením je solárna nabíjačka s batériou. Tu máme dve možnosti, buď je to solárna nabíjačka so zabudovanou batériou, alebo k štandardnej solárnej nabíjačke pridáme powerbank. Takýmto riešením získame elektrickú energiu pre mobilné zariadenie aj keď slnko práve nesvieti. Využitie je jednoduché. Počas dňa umiestnime nabíjačku na slnečné miesto, napríklad na okno, a kým pracujeme alebo oddychujeme, nabíja sa záložný zdroj. Ak počas dňa minieme energiu z mobilného telefónu, na noc ho pripojíme k batérii alebo powerbank, a ráno máme nabitý mobil na sto percent. Solárne nabíjačky na mobil sú výhodné aj pri turistike, alebo kempovaní. A ak takéto riešenie používame aj doma, znížime tým aj účty za elektrickú energiu.

Autobatérie nabíjané slnkom

Využitie slnka na dobíjanie batérií nie je limitované len na malé batérie v mobilných zariadenia. Výkonná solárna nabíjačka môže dobíjať aj autobatérie. A to hneď niekoľkými spôsobmi. Najbežnejší je väčší výkonný fotovoltaický panel, elektronika a káble so svorkami. Solárny panel sa umiestni na slnečné miesto, svorky sa pripnú na autobatériu, a môžeme dobíjať. Elektronika zabráni prebíjaniu batérie, a tak môžeme bezpečne nabíjať. Ďalším spôsobom je predchádzanie vybitiu autobatérie pri dlhšom odstavení auta. Je to napríklad v situácii, keď necháte auto na letiskovom parkovisku. Aby ste zabránili nepríjemnému prekvapeniu po dvojtýždňovej dovolenke, v podobe vybitej batérie, stačí jednoduché riešenie. Solárna nabíjačka autobatérií sa pripojí cez autozapaľovač. Solárny panel umiestnite napríklad pod zadné okno auta tak, aby naň svietilo slnko, konektor zapojte do autozapaľovača, a batéria sa bude priebežne udržiavať v nabitom stave. K takejto solárne nabíjačke sú k dispozícii aj štandardné svorky, takže batériu môžete prípadne doma nabíjať aj priamo.

Vďaka slnku môžeme dobíjať množstvo zariadení, ktoré denne využívame. Umožní nám to nezávislosť od elektrickej siete, a zároveň zníži náklady za elektrickú energiu. A súčasne pomáha šetriť životné prostredie.