• 26.11.2023

Sme top krajinou v úmrtnosti na rakovinu hrubého čreva

Hoci sme spomedzi krajín OECD na prvom mieste v úmrtnosti na rakovinu hrubého čreva, pravidelné a bezplatné preventívne vyšetrenie ignoruje podľa prepočtov až 3,9 milióna dospelej populácie a v priemere dve tretiny (3,3 milióna dospelých Slovákov) ich neabsolvuje vôbec. Tvrdia to najnovšie dáta z rozsiahleho prieskumu nadnárodnej lekárenskej skupiny Pilulka.sk a výskumnej agentúry Behavio, ktorý bol realizovaný na Slovensku, v Českej republike, Maďarsku a Rakúsku na reprezentatívnej vzorke 1 000 ľudí z každej krajiny.

ŠOKUJÚCE ČÍSLA

„Detailnejší pohľad na dáta odhalil, že toto vyšetrenie pravidelne neabsolvuje až 89 percent Slovákov. Nepravidelne chodí na preventívne prehliadky každý desiaty Slovák, úplne sa im vyhýba až 65 percent mužov a dokonca až 75 percent žien. Ide o alarmujúce čísla, keďže prevencia v tomto smere skutočne zachraňuje životy,“ objasňuje brand manažérka Pilulka.sk Andrea Babicová. Ignorácia týchto prehliadok sa týka každej skupiny ľudí bez ohľadu na finančný, rodinný či psychický stav. Prieskum tiež ukázal, že s pribúdajúcim vekom Slováci menej zanedbávajú preventívne prehliadky hrubého čreva, pravidelne ich absolvuje približne každý piaty človek vo vekovej kategórii od 45 rokov. Rakovina hrubého čreva je pritom druhým najčastejším zhubným nádorom u mužov a tretím u žien.
Lekár Milan Kulkovský z ambulancie vnútorného lekárstva NsP Považská Bystrica hovorí, že na to, prečo Slováci nechodia na pravidelné kontroly, nie je jednoduché odpovedať. „Niektorí sa boja samotného vyšetrenia, niektorí majú obavy zo zlého výsledku, a preto radšej neurobia žiadny krok k tomu, aby sa ho dozvedeli. Nie len v tomto prípade, ale aj vo všeobecnosti platí, že všetko odkladáme do poslednej možnej chvíle a to aj s vedomím, že už môže byť neskoro,“ objasňuje Milan Kulkovský, ktorý je tiež držiteľom ocenenia TOP lekári Slovenska. Ako ďalej podotýka, problémom je aj to, že ľudia sa radšej liečia doma či alternatívne a do nemocnice prichádzajú, keď už je neskoro.
Jeho slová potvrdzujú aj dáta z prieskumu, najmä s rodinou rieši svoje zdravie až polovica opýtaných, s priateľmi či lekárnikom tretina. „S prosbou o rady sa stretávame na našom call centre pravidelne vo vysokej miere. Týmto zákazníkom však vždy odporúčame návštevu lekára a apelujeme na zdravý životný štýl,“
uvádza Andrea Babicová z Pilulka.sk.

LEKÁR NÚKA RIEŠENIE

Rakovinu hrubého čreva spôsobujú nielen zlé stravovacie návyky, ktoré si so sebou nesieme ešte z detstva, ale aj fakt, že veľa ľudí nevie, že od určitého veku majú nárok na test na skryté krvácanie. „Jeho pozitivita odštartuje sled ďalších vyšetrení, ktorých cieľom je za ideálnych okolností zachytiť skoré štádium nádorového ochorenia,“ objasňuje Milan Kulkovský s tým, že zvrátiť trend ignorovania preventívnych prehliadok by mohla obdoba systému fungujúceho u zubárov. Ľudia si už zvykli, že ak neprídu na preventívnu prehliadku, čaká ich trest - platba za ošetrenie. „Časom bude nevyhnutné prísť so spoluúčasťou na diagnostike a liečbe, ak pacient pravidelne zanedbáva preventívne prehliadky, nedodržiava režimové a liečebné opatrenia. V rámci prevencie závažných ochorení zohrávajú dôležitú úlohu tiež obezita, fajčenie a nadmerný príjem alkoholu. Tu by pomohli napríklad vyššie dane,“ vraví Milan Kulkovský.

PRI ZUBOCH SME POCTIVÍ

Systém odmeny – trestu pri zubároch skutočne funguje, čo dokazujú aj dáta z prieskumu. Vyplýva z nich, že na pravidelné zubné preventívne prehliadky chodí takmer ¾ Slovákov, konkrétne 69 percent z opýtaných mužov a 77 percent z opýtaných žien. Rovnako poctivo sa, podľa prieskumu Pilulka.sk, staviame aj k preventívkam u všeobecných lekárov.

Platí, že preventívna prehliadka môže priamo zachrániť život alebo výrazným spôsobom zlepšiť jeho kvalitu. „Pri prevencii a skorej diagnostike nehovoríme len o onkologických ochoreniach, ale napríklad aj o cukrovke a kardiovaskulárnych ochoreniach. Je obrovský rozdiel, ak vám všeobecný lekár diagnostikuje cukrovku v jej počiatočnom štádiu, kedy ešte nedošlo k rozvoju chronických komplikácii alebo vám ju zistia až vtedy, keď skončíte v zlom stave v nemocnici,“ uzatvára lekár Milan Kulkovský.

Na aké preventívne prehliadky majú Slováci nárok