Severné Taliansko vás uchváti

Taliansko je známe svojimi prírodnými krásami a pamiatkami. Je významnou kolískou európskej kultúry. Táto krajina patrí medzi najvyhľadávanejšie dovolenkové svetové destinácie. Turista nevie, z čoho si má skôr vybrať. Či sa má okúpať v tyrkysovom mori, navštevovať významné historické miesta, alebo spoznávať úchvatné ostrovy. Môžete tu stráviť celý život a aj tak neprebádate všetky krásy Talianska. Nielen horúci juh je dychberúci, severné vznešené Taliansko má tiež, čo ponúknuť a je k Slovensku veľmi blízko, letecky aj po diaľniciach.

Okolie severnej rieky Pád je naozaj úchvatné. Turista tu nájde obrovský kus histórie, typickú taliansku atmosféru, historické mestá, jazerá a tiež prírodné pamiatky. Najväčšie talianske jazero - Lado di Garda dominuje regiónu a Taliani o ňom hovoria ako o vnútrozemskom mori. Predstavte si, miestami je jazero aj vlnité a turisti sa v ňom radi okúpu. Cítia sa ako v mori. V jeho okolí sa nachádza veľmi veľa pekných „prímorských“ mestečiek a pláží, ako príklad možno uviesť napríklad gýčovo krásne Sirmione.

Ak chcete zažiť pravú taliansku atmosféru v okolí Gardského jazera s výhľadom na okolité Dolomity, neváhajte a navštívte práve Sirmione. Mesto má v sebe kus histórie a nájdete tu okrem spleti historických uličiek a levanduľových kaviarní, aj mnoho kostolov, pláže a tiež pevnosť, ktorá je jeho dominantou. Je z nej nádherný výhľad do okolia. Scaligero je jej názov a je možné vystúpať si pár schodov a vidieť  z nej okolie ako na dlani. Návšteva mesta Sirmione je zážitok na celý život.

Ak ste si už oddýchli a vykúpali sa v Gardskom jazere, tak navštívte aj Veronu, ďalší zážitok na seba nenechá dlho čakať. Typické severotalianske mesto je úchvatné pre svoju dominantu, a tou je zachovalý Rímsky amfiteáter vypínajúci sa v strede hlavného námestia. Dá sa doň vstúpiť, ale všetko podstatné vidíte aj tak zvonku.

Verona by nebola Veronou, keby ste sa nevydali po stopách Shakespeara. Slávny Rómeo a Júlia sú významnými osobnosťami tohto regiónu. Nájdete tu ich slávny balkón, pod ktorým Rómeo vyznával Júlii lásku. Pripravte sa však na masový turizmus. V centra mesta sa môžete občerstviť v miestnych kaviarňach a nakúpiť naozaj luxusné kúsky šiat, keďže mesto je známe aj pre svoje luxusné a drahé butiky.

Vo Verone sú vždy tisícky turistov, preto ak máte radi pokojnejšie mestečko, tak neváhajte navštíviť aj Mantovu. Je to severotalianska metropola, ktorú ešte nestihli masy turistov objaviť. V Mantove nájdete starobylú pevnosť Castello San Giorgio, ktorú obdivujú všetci turisti. Odvšadiaľ dýcha nefalšovaná rímska architektúra. Najmä mestské hradby sú tu veľkou vzácnosťou.

Bologna je veľmi dôležité univerzitné mesto s celou radou historických pamiatok. V meste sa nachádzajú stredoveké vežičky. Znalcom dejín sa istotne v mysliach objaví aj to, že v Bologni sídlila a dodnes sídli jedna z najstarších európskych univerzít. Ak ste milovníkom pozerania sa po starobylých pamiatkách, navštívte aj Padovu na rieke Pád, ktorá je známa tiež svojou starou univerzitou. Na tomto mieste tiež môžete navštíviť najstaršiu svetovú botanickú záhradu.

Aké by to bolo severné Taliansko, keby ste nenavštívili aspoň na pár hodín preslávené Benátky? Mesto kanálov, talianskeho dokonalého umenia a gondoliérov, patrí medzi najznámejšie svetové turistické destinácie. Môžete tu objaviť nielen Grand canal, po ktorom sa budete plaviť na gondole, ale aj významné historické pamiatky, ako Basilica di San Marco, židovskú štvrť (Ghetto), Dóžov palác a iné. Benátky sú právom považované za jedno z najromantickejších miest sveta.

Taliansko nie sú iba pláže a sopky, je to aj história, ktorá dýcha z každého miesta. Jej čaro si vás podmaní.

Natalie