Sedmokráska a prvosienka sú poslami jari. Ako ich využiť?

Keď sa objavia hlávky týchto dvoch rastlín, je to neklamný znak toho, že pomaly začína kraľovať jar. Hoci sedmokrásky i prvosienky vnímame skôr ako okrasné rastliny, sú prospešné aj pre naše zdravie.

Sedmokráska obyčajná

Možno je sedmokráska pre nás nezaujímavá preto, lebo rastie takmer všade na trávnatých miestach a to už od marca. Ak ju chceme zbierať a využiť pre zdravie, treba vystihnúť obdobie, keď sú kvietky čerstvo zakvitnuté. Čo sa týka sušenia, môžeme ich sušiť na slniečku. Ak nemáme kde, výborne poslúži aj sušička, v ktorej by teplota nemala presiahnuť 35 – 40 stupňov Celzia.

Tipy na použitie sedmokrásky

Naše babičky sedmokrásku využívali pri problémoch s dýchacími cestami, pretože uľahčuje vykašliavanie hlienov. Takisto bola používaná kvôli schopnosti znižovať horúčku. Aktuálne je cenená kvôli látkam, ktoré pôsobia protizápalovo a využíva sa aj zvonku na rozličné kožné problémy.

Čaj zo sedmokrásky

Na jednu šálku čaju sa používa 1 čajová lyžička sušenej sedmokrásky. Zaleje sa horúcou vodou a nechá sa lúhovať 10 minút. Pri problémoch s dýchacími cestami sa pijú 2 – 3 šálky denne.

Výborná je aj čerstvá
Ak radi experimentujete, nebojte sa mladé lístky a kvietky použiť aj čerstvé napríklad do šalátov či nátierok. Obohatíte ich chuť a zároveň posilníte zdravie.

Prvosienka jarná

Aj prvosienka je jedným z poslov jari. Ak ju chcete zbierať, zbiera sa kvietok s kalichom. Zvyčajne sa tak dá urobiť už od marca.  Naše babičky občas zbierali aj listy, ale dnes sa väčšinou uprednostňuje kvet.

Tipy na použitie

Podobne ako sedmokráska, aj prvosienka je výborná na odstránenie hlienov pri kašli. Jej účinky ocenia aj reumatici, pretože pôsobí i ako diuretikum. Je prospešná aj pre nervovú sústavu – pomáha pri nespavosti a má upokojujúce účinky. Na jar je vhodné dopriať si očistu organizmu, prvosienka je správnou bylinkou, nakoľko čistí krv.

Čaj na prečistenie organizmu

Na očistu tela môžeme použiť samostatnú prvosienku – 1 čajovú lyžičku zajeme vriacou vodou a necháme lúhovať. Poprípade ju môžeme skombinovať so žihľavou, bazou čiernou a púpavou a máme k dispozícii skutočne očisťujúci prostriedok pre celé telo.


-w-

 

Súťažná otázka:

Súťaž trvá do: 04.08.2022