Rozvíjajte logické myslenie detí už od útleho veku

Rozvíjajte logické myslenie detí už od útleho veku

Keď sa povie logické myslenie, mnohým sa vybavia zložité počty a matematické rovnice. Základy logického uvažovania však každý z nás využíva aj pri riešení každodenných prekážok a problémov v živote. Rozvíjať by sme ho tak u detí mali už v predškolskom veku, zhruba od troch až štyroch rokov. To je doba, kedy deti začínajú byť schopné logicky uvažovať a učiť sa tejto zručnosti. Koncepty logickej inteligencie sa však môžu prejavovať už aj vo veku od dvoch rokov, kedy deti síce nedokážu pomenovať jednotlivé javy ako okolitý svet, čas či priestor, ale v každodenných živote o nich vedia a používajú ich.

Najjednoduchším spôsobom, ako logické uvažovanie podporiť, je hranie najrôznejších stolných hier. Ideálne sú napríklad puzzle, ktoré deťom pomáhajú rozvíjať nielen myslenie, ale aj fantáziu. Ich obtiažnosť volíme podľa veku dieťaťa a je potrebné ich striedať. V opačnom prípade sa totiž môže stať, že deti začnú puzzle skladať automaticky a neobjavujú tým nič nové.

Veľmi vhodné sú aj stavebnice, ktoré vedú deti, vedľa logického premýšľania, tiež k technickému vzdelaniu. Rodičmi obľúbená je napríklad kovová stavebnica Malý konštruktér, ktorej séria Poľnohospodárske stoje bola ocenená odbornou porotou Hračky roka v Českej republike aj v susednom Poľsku. Oficiálne sa tak radí medzi odporúčané kvalitné novinky pre malých i veľkých staviteľov. Stavebnice sú vhodné pre deti od šiestich až ôsmich rokov. Horná hranica veku nie je obmedzená a tak možno neodolajú ani oteckovia. Pri montáži je možné postupovať buď podľa priloženého návodu alebo popustiť uzdu vlastnej fantázii, a vytvoriť vlastné originálne modely a stavby.

Kovové sady sú doplnené plastovými farebne potlačenými dielmi a ďalšími súčiastkami, vďaka ktorým vyzerajú dokončené modely veľmi realisticky. Každé balenie stavebnice zároveň obsahuje sadu náradia a materiálu potrebného k zloženiu každého modelu. Kvalitné spracovanie zaručuje pevnú a prakticky nezničiteľnú konštrukciu, a tak môžu deti zložené stroje ďalej využívať v hre. Stavebnica rozvíja jemnú motoriku, tvorivosť, vzťah k technike a logické uvažovanie. Kúpiť ju možno v predajniach hračiek alebo v e - shopoch, napr. Na Pexik.cz.

Nie sú to však len klasické hry, ktorými logické myslenie môžete rozvíjať. V tomto ohľade môže pomôcť aj napríklad obyčajný nákup. Určite množstvo peňazí určených na nákup potravín pre celú rodinu a sledujte, ako si s touto úlohou dieťa poradí. Alebo skúste raz týždenne zadávať dieťaťu jednu otázku a nechajte ho, aby na ňu odpovedalo, pričom môže hľadať odpovede, kde uzná za vhodné.

Nezabúdajte však na to, že pri rozvoji logického uvažovania, je nutné i podporovať zdravé sebavedomie dieťaťa. Podporujte ho tak pri jeho bádateľských výpravách a učte ho dôvere v seba samého. Pri plnení jednotlivých úloh alebo pri zadávaní najrôznejších kvízových otázok však stanovujte reálne ciele, ani veľmi ľahké, ani ťažké. V prvom prípade totiž dieťaťa nebude dostatočne motivované, v prípade druhom sa zasa môže stať, že kvôli príliš veľkým nárokom stratí odvahu.

Vhodné sú samozrejme aj najrôznejšie záujmové krúžky. Tie však voľte na základe toho, čo dieťa naozaj baví a nie na základe toho, čo by ste si vy priali. Nezabúdajte totiž na to, že akékoľvek aktivity majú napĺňať predovšetkým dieťa, nie jeho rodičia.